Komputer i rejestrator wykryją chorobę Alzheimera zanim pojawią się objawy

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od dwóch lat opracowują metodę, która wykryje chorobę Alzheimera we wczesnym jej stadium. Ma do tego wystarczyć komputer i rejestrator mowy wykorzystywany do tej pory w diagnozowaniu chorób zawodowych.Zdaniem lekarzy badania pokazują, że głos i sposób mowy chorych różni się od osób zdrowych. Lekarze przy pomocy specjalistów opracowali również specjalny algorytm, który pomaga w analizie nagrań. Teraz chcą swoją metodę zastosować w badaniach klinicznych - informuje radio RMF.

Alzheimer rozwija się 20 lat. Dlatego nie można badać osób, które są już chore i mają 80 lat. Badaniom zostaną więc poddani 50-latkowie.

Chory zdaniem lekarzy mówi zupełnie inaczej niż osoba zdrowa w tym samym wieku. Obniża się jego natężenie głosu. Chorzy mówią szeptem, często pojedyncze słowa.

Urządzenie, które wykorzystują lekarze od kilku lat diagnozuje choroby zawodowe, między innymi u nauczycieli.

Więcej: www.rmf24.pl


autor/ źródło: rmf24.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Konstanty Radziwiłł podsumowuje rok MZ: czas dialogu i nowej jakości


Program bezpłatnych leków dla seniorów, dekomercjalizacja szpitali, zwiększenie dostępności leków, powszechny dostęp do POZ, kształcenie…Lekarz internista wraz z pediatrą mogą zakładać…

Zmiany w POZ będą wprowadzane stopniowo, część…

Lekarze POZ oceniają pierwsze błędy pakietu onkologicznego

OZZL: działanie NFZ wyrzuca tysiące lekarzy poza…

Komunikat MSW ws. walki z dopalaczami

Anafilaksja jest najcięższym rodzajem alergii. Może…

Od 1 sierpnia możliwe zmiany w pakiecie onkologicznym

Mikrosonda zamiast biopsji w diagnostyce nowotworów.…

Redakcja

Nobel z medycyny i fizjologii dla Amerykanina i Norwegów

Odkrycia noblistów "pozwoliły wyjaśnić jak mózg tworzy mapę przestrzeni, która nas otacza i w jaki sposób możemy się poruszać w złożonym otoczeniu" - uzasadnił Komitet Noblowski przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny…
RMF24.pl/PAP
Nauka i Zdrowie