Komórki nowotworowe mogą zarażać komórki zdrowe

Naukowcom po raz pierwszy udało się potwierdzić, że komórki nowotworowe mogą wzbudzić mechanizmy nowotworowe w zdrowych komórkach. Podobnie, jak bakterie i wirusy, komórki nowotworowe mogą zarażać zdrowe i w ten sposób rozprzestrzeniać chorobę.Badacze z Uniwersytetu Delaware wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie"Journal of Cell Science".

Od dawna wiadomo, że komórki nowotworowe wydzielają pewne substancje, które przyczyniają się do utworzenia w otoczeniu guza nowotworowego mikrośrodowiska. Występujące w nim komórki i substancje mają swój udział w procesach sterujących rozwojem choroby nowotworowej. Nie wiadomo było jednak, czy oddziałują też na komórki zdrowe.

Aby to sprawdzić uczeni stworzyli w laboratorium trójwymiarowy model, w którym hodowali obok siebie kultury komórek zdrowych i chorych. Okazało się, że komórki rakowe wydzielają enzym - proteazę - która rozkłada białko - kadherynę E - odpowiedzialną za sterowanie procesami przylegania komórek zdrowych. Proteaza uwalnia wystające na zewnątrz komórki fragmenty kadheryny E do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie wchodzą w reakcje z receptorami nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR) zdrowych komórek i "zarażają" te komórki chorobą nowotworową.

Odkrycie może pomóc w tworzeniu nowych metod diagnostyki i terapii chorób nowotworowych. Autorzy pracy zapowiadają, że będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy obniżenie poziomu cząsteczek kadheryny E, oznaczanych jako sE-cad w organizmie pacjentów zwiększy szanse ich skutecznego wyleczenia.

Więcej: www.rmf24.pl


autor/ źródło: RMF24


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Rozwój cywilizacyjny zwiększa ryzyko wystąpienia AZS


Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba o podłożu genetycznym, na jej występowanie coraz większy wpływ mają jednak czynniki środowiskowe,…W Polsce maleje liczba badań klinicznych

Opinia prawna Biura Analiz Sejmowych dotyczącą stosowania…

Depresja może poprzedzać utratę pamięci u chorych…

Krótkowzroczność można leczyć niechirurgicznie…

Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wykrywania…

Prezes NRL pisze do ministra zdrowia ws. pakietu onkologicznego

Ustawa o zdrowiu publicznym już jesienią - twierdzi…

Redakcja

Wieruszów: wolą umrzeć niż wziąć pieniądze na profilaktykę?

Wskaźnik umieralności z powodu chorób układu krążenia kwalifikowałby powiat do starań o środki z Funduszy Norweskich (z programu Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu). Z pozyskanych pieniędzy można np. sfinansować badania profilaktyczne…
Tugazeta.pl
Prasa

Zachorowalność na raka piersi rośnie w Polsce szybciej…