Kielce: specjaliści nie godzą się na wydłużenie czasu pracy

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wypowiedziała warunki umowy kardiologom inwazyjnym przygotowując się w ten sposób do wdrożenie w życie nowych przepisów o wyższym o 50 proc. wymiarze czasu pracy dla niektórych specjalistów, który będzie obowiązywał od lipca br. Specjaliści odmawiają podpisania umów na nowych warunkach.Dotychczas kardiolodzy inwazyjni pracowali 5 godzin dziennie, od lipca mają pracować 7 godzin i 35 minut. Lekarze z WSZ podkreślają jednak, że nie wyobrażają sobie stania przez blisko osiem godzin w ciągłym promieniowaniu. Zwracają ponadto uwagę, że zmiana czasu pracy nie pociaga za sobą zmian wynagrodzenia. 

Dyrekcja szpitala przypomina, że ma obowiązek wdrożenia nowych przepisów. Dotyczą one pracowników zakładów: radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej (stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego) oraz fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej lub prosektoriów.

Cezary Staroń, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii mówił wcześniej Rynkowi Zdrowia, że spodziewa się lawiny wypowiedzeń dla specjalistów, których obejmie zmiana przepisów. Zwracał uwagę, że wraz z wejściem nowego prawa na każde trzy osoby jedna de facto przestaje być potrzebna.

- Z pewnością część pracowników dostanie propozycję zatrudnienia na nowych warunkach. Jakich? Wszystko zależy od miejsca pracy - mówił nam Cezary Staroń.


autor/ źródło: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Plan finansowy NFZ nie uwzględnia reformy Arłukowicza


„Przedstawiony plan finansowy NFZ jest całkowitym zaprzeczeniem reform Arłukowicza!” – informują lekarze z Porozumienia Pracodawców…NRL zaniepokojone bezpieczeństwem elektronicznej…

Polska w tyle Europy pod względem dostępu pacjentów…

Lekarze nieleczący bólu skutecznie popełniają…

Polscy naukowcy rozwikłali kolejną tajemnicę Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera, jakie je rozpoznać?

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej po…

Najnowsza metoda usunięcia zaćmy może wyleczyć…

Zdecydowana większość placówek nie korzysta z…