KE o e-zdrowiu: trzeba szybko zmienić mentalność sektora opieki zdrowotnej

Jak wynika z dwóch europejskich badań przeprowadzonych w szpitalach opieki doraźnej (zajmujących się krótkoterminowym leczeniem, zabiegami i opieką) i wśród lekarzy w Europie, e-zdrowie jest coraz powszechniejsze: w 2013 r. z takich rozwiązań korzystało 60 proc. lekarzy ogólnych. Odsetek ten wzrósł zatem o połowę od 2007 r. Wciąż jednak pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.Z badań wynika, że w zastosowaniu e-zdrowia w szpitalach prym wiodą: Dania (66 proc.), Estonia (63 proc.), Szwecja i Finlandia (po 62 proc.). Wskaźnik ten w przypadku Polski wynosi 25 proc. Usługi e-zdrowia są nadal stosowane raczej do celów rejestracji danych i tworzenia raportów niż do celów klinicznych, takich jak konsultacje on-line (tylko 10 proc. lekarzy ogólnych udziela pacjentom konsultacji w tej formie).

Jeżeli chodzi o cyfryzację dokumentacji medycznej, palmę pierwszeństwa dzierży Holandia (83,2 proc. dokumentacji w postaci cyfrowej). Drugie miejsce przypada Danii (80,6 proc.), a trzecie Wielkiej Brytanii (80,5 proc.). Jednocześnie tylko 9 proc. szpitali w Europie umożliwia chorym dostęp on-line do ich dokumantacji medycznej, przy czym większość z tych szpitali zapewnia taki dostęp tylko częściowo.

Wdrażając rozwiązania z zakresu e-zdrowia, szpitale i lekarze ogólni napotykają wiele przeszkód, od braku interoperacyjności do braku ram prawnych i zasobów.

- Musimy szybko zmienić mentalność sektora opieki zdrowotnej - stwierdziła odnosząc się do wyników badań Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

- Sześciu na dziesięciu lekarzy ogólnych używa narzędzi e-zdrowia, co oznacza, że przekonują się do tych technologii, ale czas najwyższy, byśmy osiągnęli masę krytyczną. Dlaczego tylko 9 proc. szpitali pozwala pacjentom na dostęp on-line do ich własnej dokumentacji medycznej? Chciałabym, aby rządy, innowatorzy w dziedzinie zaawansowanych technologii, firmy ubezpieczeniowe i farmaceutyczne oraz same szpitale połączyli siły i stworzyli wspólnie innowacyjny, racjonalny pod względem kosztów system opieki zdrowotnej. Taki system powinien zapewnić pacjentom większy zakres kontroli i przejrzystość - dodała.


autor/ źródło: KR/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Modyfikacje w obrębie kodu DNA mogą pomóc w terapii nieuleczalnych chorób. W genomie można szukać też ostrzeżeń o predyspozycjach chorobowych


Dzięki zmianie aktywności poszczególnych genów możliwe będzie przywrócenie pamięci osobom dotkniętym chorobą Alzheimera – twierdzą…Zdaniem doradcy prezydenta projekt ustawy o zdrowiu…

Premier oficjalnie powołał nowego prezesa NFZ

Redakcja

Minister zdrowia: "tak" dla transplantacji

List dotyczący Partnerstwa dla Transplantacji dla województwa lubuskiego został po raz pierwszy podpisany w Zielonej Górze w czerwcu 2010 r. Jak podaje Gazeta Wyborcza, od tamtego czasu w całym regionie pobrano narządy od 86 dawców. Tylko…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

Polscy naukowcy opracowali test do wykrywania lekooporności…

Zapowiedź: Kardiologia Prewencyjna 2017 – wytyczne,…

Zmiany w Prawie zamówień publicznych stają się…

10 najgroźniejszych pasożytów, które czają się…

EMA o stosowaniu kremów z estradiolem