Każda kobieta powinna przejść badania prenatalne

Zdaniem prof. Krzysztofa Preisa, kierownika Katedry Perinatologii i Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednym z ustawowych wskazań do legalnego przerwania ciąży jest "ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu", w której to formule mieści się także zespół Downa, wykryty podczas badań prenatalnych.W rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim prof. Preis podkreśla, że ustawa nie precyzuje, jak ciężkie powinno być uszkodzenie płodu. Niekoniecznie musi to być wada śmiertelna.

Każda kobieta w ciąży powinna przejść całkowicie bezpieczne nieinwazyjne badania prenatalne (USG i badania biochemiczne), które nie tylko pozwalają wykluczyć uszkodzenie płodu, ale równocześnie także dają szansę na podjęcie leczenia jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Zdaniem profesora w praktyce takie badania jednak to tylko teoria. Jednak gdyby po przyjściu na świat dziecka z poważnym uszkodzeniem okazało się, że takich badań w ciąży nie wykonano, trzeba byłoby potraktować to jako poważny błąd w sztuce medycznej.

Podstawą do wystawienia skierowania przez lekarza do badań inwazyjnych jest występowanie u kobiety obciążenia genetycznego, pojawienie się problemów z ciążą w przeszłości, występowanie nawracających poronień, istnieje ryzyko związane z wiekiem matki lub istnieje podejrzenie zmian strukturalnych płodu.

Jak przekonuje prof. Preis ryzyko badań inwazyjnych dla zagrożenia ciąży jest minimalne i nie przekracza 0,5 proc. Rocznie o ciężkiej i nieodwracalnej wadzie genetycznej płodu dowiaduje się w województwie pomorskim nie więcej niż kilkanaście kobiet, co stanowi nikły procent wśród wszystkich badanych ciąż.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl


autor/ źródło: Dziennik Bałtycki


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej i wsparcia rodziny


Polki coraz odważniej przyznają, że nie chcą mieć dzieci. Wiedzą, że kiedy staną się matkami, nie będą mogły liczyć na pomoc państwa,…Uwagi NRL ws. "Policy paper dla ochrony zdrowia..."

Ministerstwo Zdrowia podziela zdanie NIK ws. nocnej…

Wzrasta liczba zgonów z powodu nowotworów płuca…

NFZ ogłasza konkurs na Dyrektora Śląskiego Oddziału…

NRL chce wiedzieć, co MZ planuje w sprawie regulacji…

Ratownicy medyczni: praca do 67 roku? Nie damy rady

WHO przestrzega przed paniką związaną z koronawirusem…

Sejm zajmie się tzw. pakietem kolejkowym

Szkolenia dotyczące udzielania informacji o świadczeniach