Jest pomysł na skrócenie kolejek, czy PESEL pomoże?

Eksperci mają nowy pomysł na skrócenie kolejek. Potrzebny jest do tego PESEL. Jak miałby działać?Pomysł jest bardzo prosty: wystarczy, by system sprawdzał pacjenta według numeru PESEL. Już teraz Fundusz sprawdza teraz w ten sposób kolejki, na przykład na operację usunięcia zaćmy.

– Odkąd wprowadziliśmy to rozwiązanie, czas oczekiwania na dany zabieg skrócił się o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt dni. Weryfikacja kolejek według numeru PESEL ponadto je uszczelniła – powiedziała Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.

System informatyczny obsługiwany z poziomu centrali wychwytuje PESEL pacjenta wyświetlający się w kilku kolejkach. Lecznice bowiem codziennie wysyłają do NFZ dane chorych zapisujących się na zabiegi. Urzędnicy, widząc ten sam PESEL w kilku kolejkach, wysyłają do zainteresowanego pismo. Proszą, aby pacjent zdeklarował się, w której placówce medycznej chce się leczyć. Gdy pacjent nie odpowiada, sami podejmują decyzję.

Taka procedura obecnie działa jednak tylko w wypadku 6 zabiegów.


autor/ źródło: Rzeczpospolita/Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ o świadczeniach poza kolejnością


Od 18 maja br. czekają nas zmiany zasad udzielania świadczeń medycznych. Kogo będą one dotyczyć? Zasłużeni krwiodawcy, dawcy szpiku,…Gdańsk: pielęgniarki chcą przeprosin za sugestie…

RPO nie skieruje wniosku do TK ws. koszyka świadczeń…

Będzie więcej patomorfologów?

Będziemy walczyć z fałszywymi informacjami w reklamach…

NRL chce wiedzieć, co MZ planuje w sprawie regulacji…

NFZ o leczeniu poza granicami w trybie planowym

Relacja z Kongres Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów…

Blisko 50 proc. leków kupowanych w internecie to…

W Rzeszowie tylko 13 osób na liście przyjętych…