Jest pomysł na skrócenie kolejek, czy PESEL pomoże?

Eksperci mają nowy pomysł na skrócenie kolejek. Potrzebny jest do tego PESEL. Jak miałby działać?Pomysł jest bardzo prosty: wystarczy, by system sprawdzał pacjenta według numeru PESEL. Już teraz Fundusz sprawdza teraz w ten sposób kolejki, na przykład na operację usunięcia zaćmy.

– Odkąd wprowadziliśmy to rozwiązanie, czas oczekiwania na dany zabieg skrócił się o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt dni. Weryfikacja kolejek według numeru PESEL ponadto je uszczelniła – powiedziała Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.

System informatyczny obsługiwany z poziomu centrali wychwytuje PESEL pacjenta wyświetlający się w kilku kolejkach. Lecznice bowiem codziennie wysyłają do NFZ dane chorych zapisujących się na zabiegi. Urzędnicy, widząc ten sam PESEL w kilku kolejkach, wysyłają do zainteresowanego pismo. Proszą, aby pacjent zdeklarował się, w której placówce medycznej chce się leczyć. Gdy pacjent nie odpowiada, sami podejmują decyzję.

Taka procedura obecnie działa jednak tylko w wypadku 6 zabiegów.


autor/ źródło: Rzeczpospolita/Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Poznań: 800 widzów internetowej transmisji operacji wycięcia nowotworu


Około 800 osób śledziło przez internet przeprowadzoną w czwartek (27 marca) w Poznaniu operację wycięcia nowotworu ślinianki przyusznej…NFZ o leczeniu poza granicami w trybie planowym

Profilaktyczne stosowanie diety bezglutenowej może…

MZ ws. minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek…

Cukrzyca dotyka w Polsce całe rodziny. Niepokojąco…

Witamina D zwiększa czas przeżycia u pacjentów…

Redakcja

Ministerstwo Zdrowia zmienia statut NFZ; to minister ma władzę

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu nadanym ustawą z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej…
MZ
Ministerstwo Zdrowia

Arłukowicz: chcemy premiować efekt leczenia, a nie…

Minister zdrowia (mimo wszystko) wprowadzi pakiet…

Raport NFZ o błędach popełnianych przez lekarzy