Jest nowa nadzieja w okulistyce?

Jest nadzieja dla pacjentów z rzadką i nieuleczalną chorobą, jaką jest neurotroficzne zapalenie rogówki. Naukowcy badają zastosowanie w terapii tego schorzenia rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu neuronów.W trakcie dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Wzrokiem i Okulistyki (ARV) zaprezentowano wstępne wyniki badania klinicznego REPARO, którego celem jest ocena skuteczności rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu neuronów (rhNGF). Według naukowców, lek może okazać się pierwszym celowanym preparatem stosowanym w leczeniu niezwykle rzadkiego neurotroficznego zapalenia rogówki, które dotyka 1 osobę na 5000.

Obecnie badanie wkracza w drugą fazę, natomiast dane z pierwszej fazy - obejmujące osoby z umiarkowaną i nasiloną postacią schorzenia wykazały dobrą tolerancję rhNGF. 18 pacjentów (7 mężczyzn i 11 kobiet) uczestniczących w pierwszej fazie badań klinicznych cierpiało na neurotroficzne zapalenie rogówki spowodowane cukrzycą, opryszczkowymi infekcjami oka, zabiegami neurochirurgicznymi i innymi zakażeniami. Podczas próby pacjentów podzielono na 4 grupy, z których dwie otrzymywały krople z różną zawartością substancji czynnej, jedna samo vehiculum, natomiast ostatnia grupa otrzymywała placebo. Po zakończeniu leczenia u 11 pacjentów odnotowano znaczące polepszenie stanu rogówki. Pełne ustąpienie zmian rogówkowych zaobserwowano u większośœci pacjentów z obu grup leczonych różnymi dawkami rhNGF.

Druga faza badań czyli próba kliniczna REPARO będzie realizowana w 39 ośrodkach w 9 krajach UE. W Polsce badania będą przeprowadzane w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym, Katedrze i Klinice Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM oraz Klinice Okulistyki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.


autor/ źródło: portalemedyczne.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
GIF: wycofanie z obrotu proszku do inhalacji


Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obroty na terenie całego kraju serie Asaris, proszku do inhalacji. Podmiot odpowiedzialny to Polfarmex…Rezydenci nie chcą wracać do klauzul, tylko eliminować

NFZ: ponad 3 tys. osób korzysta z e-learningu

BCC o rozwoju telemedycyny: pokonajmy kilka barier

Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię, opisy chorób…

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna kształcenie…

Rany przewlekłe to nie tylko tzw. stopa cukrzycowa

Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia…

Wyjątkowo mocne punkty na mapie cyfryzacji placówek…

Polska w tyle Europy pod względem dostępu pacjentów…