Jeśli komuś wiara nie pozwala być lekarzem, to nim nie będzie

Jak już informowaliśmy w czwartek (29 maja), SLD zaapelował do ministra zdrowia, by ten zapewnił pacjentów, że lekarze, którzy będą odmawiali ich przyjęcia powołując się na deklarację wiary, stracą kontrakty w ramach NFZ.Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann pytany w czwartek (29 maja) przez PAP o deklaracje wiary lekarzy stwierdził, że "nie należy demonizować, bo poza sprawami religijnymi i ideowymi, lekarze podlegają prawu".

- Lekarze mogą sobie wpisywać w deklarację, że prawa boskie ich obowiązują, a prawa ludzkie nie, ale to jest dość naiwna myśl, bo jeżeli ktoś prawo łamie, odpowiada nie przed Bogiem, a przed sądem - powiedział Neumann.

Zaznaczył, że pacjenci mają swoje prawa i "mogą złożyć skargę lub zmienić lekarza". - A my będziemy wyciągać konsekwencje i jeśli komuś wiara nie pozwala być lekarzem, to nim nie będzie - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Pytany o możliwość zrywania kontraktów z takimi lekarzami Neuman powiedział: - Na jakiej podstawie mamy zrywać kontrakty? Bo podpisali deklarację - to za mało. Dajmy tym ludziom szansę, żeby normalnie pracowali, nasze prawo w niektórych przypadkach pozwala im odmówić, tak mamy w przypadku aborcji, i to jest stosowane od lat. Natomiast jeśli będą sygnały, że ktoś uporczywie odmawia pomocy pacjentom, to będzie podstawa do tego, żeby NFZ zadziałał. Także Naczelna Rada Lekarska powinna zająć się wtedy sprawą, a ta ma prawo odebrać uprawnienia zawodowe - powiedział Neumann.


autor/ źródło: PAP/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Aptekarz też lekarz, czyli nowe trendy w systemie ochrony zdrowia


Farmaceuci powinni przejąć część konsultacyjnych kompetencji lekarzy – zgodnie twierdzili eksperci na londyńskiej konferencji Merck…Minister zdrowia: 73 proc. przychodni POZ ma umowy…

Zwykłe mydło najlepszym sposobem na bakterie

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mówią o swoim…

Lekarzu, pamiętaj też o własnym zdrowiu

Wrocław: zmarła pacjentka z tzw. świńską grypą

Starzejące się społeczeństwo to coraz większy…

NFZ o kontrolach ordynacji lekarskiej w I kwartale…

Nadal bez ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dlaczego?

Do połowy kwietnia osoby uczulone na trawy mają…