Jak dieta śródziemnomorska obniża ciśnienie krwi

Naukowcy z King’s College London wiedzą już, dlaczego dieta śródziemnomorska sprzyja walce z nadciśnieniem. Wszystko za sprawą odpowiedniego połączenia określonych składników, które skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi w organizmie. O jakie składniki chodzi?



Praktykowane w diecie śródziemnomorskiej łączenie nienasyconych kwasów tłuszczowych występujących w oliwie, orzechach, czy awokado z warzywami bogatymi w azotyny i azotany (szpinak, seler, marchewka) powoduje powstanie kwasów tłuszczowych z grupą azotową (ang. nitro fatty acids), które hamują działanie hydrolazy epoksydowej – enzymu regulującego ciśnienie krwi.

Badacze przetestowali wpływ niniejszej diety na myszach. Genetycznie zmodyfikowane gryzonie, które były odporne na hamowanie aktywności hydrolazy epoksydowej, utrzymywały wysokie ciśnienie krwi, pomimo karmienia kwasami tłuszczowymi z grupą azotową. Tymczasem normalne myszy reagowały w tym przypadku obniżeniem ciśnienia.


autor/ źródło: PNAS / Money.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo




Szwajcaria: wstrzymano badania nad szczepionką przeciwko Eboli


Badania kliniczne nad szczepionką mającą zabezpieczać przed wirusem Ebola wstrzymano ze względu na niepokojące efekty uboczne.



Organizator szkolenia „Jak motywować i dyscyplinować…

Styczność kobiety ciężarnej z ftalanami wpływa…

Przy MZ powstał zespół oceniający minimalne normy…

W czasie pandemii kluczowe jest zapobieganie zapaleniu…

IMS Health o projekcie lipcowej listy refundacyjnej

8-10 proc. zawałów kończy się zgonem, 20 lat temu…

Redakcja

Testy genetyczne coraz popularniejszą metodą diagnozowania raka. Zapaść onkologii w czasie pandemii może skłonić Polaków do takich badań

– Widzimy w tej chwili coraz większe zainteresowanie konsumenckimi badaniami genetycznymi. Świadomość społeczeństwa rośnie, do czego na pewno bardzo przyczyniła się także pandemia. Zostajemy w domach,…
Infonfz/Newseria
Prasa

Czarne chmury nad konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

Szpital ma milionowe długi, ale pielęgniarki i radiolodzy…