Jacek Krajewski pisze do premier Kopacz

Jako prezes największej organizacji pracodawców polskiej opieki zdrowotnej, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, zwracam uwagę, że propozycje zgłoszone w czasie expose są zaplanowane na okres co najmniej kilku lat i ich efekty mogą być widoczne dopiero po następnych wyborach - pisze Jacek Krajewski do Premier RP, Ewy Kopacz.- W swoim wystąpieniu w zakresie zdrowia zwróciła Pani uwagę na bezpieczne dla pacjentów wprowadzenie pakietów kolejkowego i onkologicznego, zwiększenie liczby kadr lekarskich poprzez dofinansowanie rezydentur, powołanie do życia Instytutu Geriatrii oraz przywrócenie gabinetów stomatologicznych w szkołach - przypomina.

Jak dodaje, "obecna sytuacja w systemie ochrony zdrowia budzi szereg obaw i zastrzeżeń, a wprowadzane zmiany mogą spowodować w najbliższym czasie poważne przesilenie społeczne".

- Mam na myśli przede wszystkim sposób wprowadzania w życie pakietu kolejkowego i onkologicznego. Do dzisiaj brak jest szczegółowych rozwiązań, które mogą być podstawa realizacji tych projektów. Pozostają one wyłącznie w sferze ogólnych i powierzchownych zapewnień o ich istnieniu lub trwającej nad nimi pracy. 

- Instytucje odpowiedzialne za ten stan rzeczy, a wiec Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia grają na zwłokę, a obecnie bez ogłoszenia nowego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i w konsekwencji nowego zarządzenia Prezesa NFZ, rozsyłane są w niektórych Oddziałach NFZ aneksy do obecnie obowiązujących umów z propozycją przedłużenia ich na następny rok na dotychczasowych warunkach - informuje prezes Krajewski.

Jego zdaniem, takie działania wprowadzają nerwowość wśród świadczeniodawców i niepewność jutra u pacjentów.


autor/ źródło: LJX, Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się paragonami fiskalnymi


Trybunał Konstytucyjny odmówił zbadania zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących paragonów fiskalnych - informuje Naczelna Izba…Glutaminian sodu zwiększa ryzyko nadwagi

NFZ (po cichu) wycina deklaracje z list lekarzy POZ

Redakcja

Radziewicz-Winnicki: ostrożnie z suplementami diety

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wyjaśnia, że reklamowane suplementy diety, chociaż przypominają leki i są sprzedawane w aptekach - nie są lekami - cytuje wiceministra serwis Polskiego Radia. - Suplementy nie mają badań klinicznych wskazujących…
Polskie Radio
Prasa

Książeczka zdrowia dziecka elementem dokumentacji…

Lekarze nie mogą zdiagnozować wszystkich alergii…

PTK proponuje: Optymalny model kompleksowej rehabilitacji…

W polskich żłobkach i przedszkolach brakuje wiedzy…

Eksperci do lekarzy: dajcie przykład, szczepcie się…

NRL zwróci się do RPO o skierownie do Trybunału…