Izba aptekarska proponuje kary za nielegalny eksport równoległy

Śląska Izba Aptekarska z ogromną determinacją będzie dążyć do zmiany zapisów prawa i bezustannie apelować do władz państwowych o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do zmiany zapisów dotyczących ograniczenia sprzedaży leków poza apteką oraz „odwróconego łańcucha dostaw” - podała Izba w komunikacie dla prasy.Śląska Izba Aptekarska od kilku miesięcy stara się wszelkimi dostępnymi i dozwolonymi w prawie środkami zmienić sytuację na rynku sprzedaży leków w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz dostępności leków ratujących życie i zdrowie. Zostały skierowane w tych sprawach pisma m.in. apel do ministra zdrowia z propozycjami zmiany prawa w tym zakresie - czytamy w komuniakcie.

Liczne skargi pacjentów oraz farmaceutów docierające do izby a dotyczące braku dostępności wielu leków świadczą o narastającym problemie spowodowanym tzw. odwróconym łańcuchem dostaw. Polega on m.in. na tym, że niektóre hurtownie farmaceutyczne odkupują leki od „współpracujących” z nimi aptek, które niezgodnie z obowiązującym prawem farmaceutycznym sprzedają je hurtowniom.

Wspomniany apel skierowany do ministra zdrowia oprócz oceny obecnej sytuacji, zawiera także propozycję zapisów nakładających dotkliwe kary finansowe na uczestników odwróconego łańcucha dostaw, które powinny być w szybkim trybie egzekwowane przez inspekcję farmaceutyczną, włącznie z utratą przez właścicieli uczestniczących w tym procederze wszystkich zezwoleń na prowadzone apteki.

Izba przedstawila propozycje przepisów, które wprowadzone do Ustawy prawo farmaceutyczne wyeliminują prowadzenie tak zwanego eksportu równoległego związanego z odwróconym łańcuchem zaopatrzenia i sprzedaży leków z aptek do hurtowni.


autor/ źródło: ŚLA/ Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarze rodzinni nie chcą onkologicznych szkoleń


Szkolenie lekarzy pierwszego kontaktu ma pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów. Ministerstwo Zdrowia chce do końca roku przeszkolić 3…Czarne listy lekarzy coraz chętniej czytane

Co powstrzymuje proces starzenia się mózgu

Zalecania dla podróżujących w regiony krążenia…

Wypełnianie karty onkologicznej pacjenta zabiera…

153 zarzuty dla lekarki o wyłudzenie świadczeń…

Polscy cukrzycy nadal bez dostępu do nowoczesnego…

Informacja ws. leków oddziałujących na układ renina-angiotensyna

Komunikat URPL w sprawie działań niepożądanych…

Część Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych zostanie…