Inspekcja sanitarna powinna wchodzić w skład urzędu podległemu premierowi

Poprzemy wszelkie działania dotyczące przekształcenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych Inspekcji odpowiedzialnych za nadzór nad warunkami zdrowotnymi żywności w jeden urząd podległy bezpośrednio premierowi - deklaruje BCC.Powinien to być krajowy odpowiednik Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - czytamy w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku ekspertów Business Centre Club (BCC).

Uczestniczą oni w pracach nad ustawą o zmianie ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowelizacja zmieni przepisy o umiejscowieniu organów inspekcji sanitarnej w zespolonej administracji rządowej.

BCC wskazuje, że głównym problemem polskiego systemu prawnego dotyczącego bezpieczeństwa sanitarnego jest rozproszenie instytucji kontrolnych, działających w różnych obszarach żywności i żywienia. ”Dlatego popieramy przywrócenie modelu centralnego zarządzania Państwową Inspekcją Sanitarną istniejącego przed 1 stycznia 2010 r.” - wyjaśnia BCC i wskazuje na potrzebę stworzenia scentralizowanego nadzoru w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia.

”Proponowane w nowelizacji zmiany to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Oczekujemy podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia dalszych prac nad ustawą o zdrowiu publicznym i wprowadzenia regulacji prawnych tworzących ramy systemowych zmian ochrony zdrowia, w tym także usytuowania w nich Państwowej Inspekcji Sanitarnej” - stwierdzono w stanowisku.


autor/ źródło: Business Centre Club/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję uważa prof. Jan Lubiński


Onkolodzy uważają, iż decyzja Angeliny Jolie o usunięciu jajników z powodu wysokiego genetycznego ryzyka zachorowania na raka jajnika uratuje…Co się stanie z opieką szpitalną nad dziećmi,…

Mastektomia na koszt państwa, ale tylko na papierze

Pielęgniarki i położne z OZZPiP szykują się do…

Rekordowe wydatki Polaków na leki bez recepty

Komisja Europejska za uwolnieniem potencjału mobilnego…

Można zgłaszać już udział Konferencji MedTrends…

NFZ (po cichu) wycina deklaracje z list lekarzy POZ

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna

Redakcja

Spóźniona ustawa transgraniczna to strata dla szpitali

W prawie wszystkich krajach UE działają już krajowe punkty kontaktowe (KPK) dla pacjentów, którzy chcą korzystać z leczenia transgranicznego. W Polsce tę funkcję pełni jednoosobowo pracownik NFZ, z którym można się skontaktować…
Dziennik Gazeta Prawna
Prawo i zarządzanie