Informacja ws. leków oddziałujących na układ renina-angiotensyna

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi w Europejskiej Agencji Leków zatwierdził zalecenia dotyczące ograniczeń skojarzonego stosowania różnych klas leków oddziałujących na hormonalny układ renina-angiotensyna (RAS), który reguluje ciśnienie tętnicze krwi i objętość płynów w organizmie.Leki te (nazywane środkami oddziałującymi na RAS) należą do trzech głównych klas: antagoniści receptora angiotensyny (ARBs, czasami nazywane sartanami), inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) oraz bezpośrednie inhibitory reniny, np. aliskiren. Łączenie leków z dwóch z tych klas nie jest zalecane, w szczególności nie należy podawać ARB z inhibitorem ACE pacjentom z problemami z nerkami wywołanymi cukrzycą (nefropatia cukrzycowa).

W przypadkach, kiedy skojarzone stosowanie tych leków (podwójna blokada) jest absolutnie konieczne, musi być zastosowany szczególny nadzór specjalisty, polegający na dokładnym kontrolowaniu czynności nerek, równowagi wodno-elektrolitowej i ciśnienia krwi. Zalecenie to dotyczy kandesartanu i walsartanu, które należą do grupy ARB, i można je stosować z inhibitorami ACE u pacjentów z problemami z sercem, którzy wymagają takiego połączenia. 

Skojarzone leczenie aliskirenem i ARB lub inhibitorami ACE jest bezwzględnie przeciwwskazane u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub cukrzycą.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/


autor/ źródło: URPL


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zapaść szpitali dzięcięcych. Których?


Szpital przy Niekłańskiej i szpital w Dziekanowie Leśnym stoją na skraju bankructwa. Jak władze Mazowsza zamierzają pomóc placówkom?NRL - konieczne są zmiany w rejestracji produktów…

Pacjenci pytają o dalsze losy rządowego programu…

NIPiP: zgłaszamy wotum nieufności dla ministra zdrowia

Groźna bakteria w śląskich szpitalach

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna kształcenie…

Ustawa o zdrowiu publicznym już jesienią - twierdzi…

Wstępne wyniki badań: szczepionka przeciwko eboli…

Premier Tusk ws. in vitro: potrzebne są ramy prawne

Krzywdząca opinia o prywatnych szpitalach