Implanty podskórne – przyszłość antykoncepcji?

Jeśli o tabletce antykoncepcyjnej można powiedzieć, że zapoczątkowała rewolucję seksualną i uwolniła kobiety od myślenia o niechcianej ciąży, to o antykoncepcji długo działającej można powiedzieć, że uwolni kobiety od myślenia o antykoncepcji.


Zmiana stylu i tempa życia, podróże, aktywność fizyczna wymuszają zmianę podejścia do antykoncepcji. Tradycyjne tabletki, choć skuteczne, wymagają żelaznej dyscypliny w przyjmowaniu, są także obarczone wieloma wadami i przeciwwskazaniami. Jak wynika z badań nawet 60 proc. kobiet stosujących tabletki przyznaje, że zdarza im się nie przestrzegać schematu przyjmowania. Zaś średni błąd to 2,6 tabletki na cykl.

- Antykoncepcja długodziałająca to przyszłość antykoncepcji. Jest najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza. Długodziałające metody antykoncepcji powoli będą wypierać tradycyjne metody. Antykoncepcja długodziałająca jest dla każdej kobiety, która naprawdę poszukuje skutecznej antykoncepcji – mówi prof. Romuald Dębski.

- Zaletą antykoncepcji długoterminowej (system wewnątrzmaciczny, implant) jest wykluczenie błędu użytkowniczki związanego z codzienną aplikacją hormonów, a tym samym z zajściem w ciążę – tłumaczy prof. Violetta Plinta-Skrzypulec.  

Na polskim rynku pojawiła się nowość wśród dotychczas znanej antykoncepcji długodziałającej – implant podskórny stosowany nieprzerwanie przez 3 lata. To niewielki giętki pręcik nasączony hormonem. W składzie ma jedynie progestagen. – Implant zaopatrzony jest w specjalny aplikator, którym wprowadza się go pod skórę na ramieniu, na  wewnętrznej powierzchni.  Można go wyczuć palcem, gdyż jest umieszczony tuż pod skórą. Implant w niczym nie przeszkadza ani nie utrudnia jakichkolwiek czynności – tłumaczy prof. Dębski.

Aplikacja implantu nie wiąże się z większym bólem i trwa kilka minut. – Jest metodą małoinwazyjną, skuteczną, a do tego bardzo dyskretną – dodaje prof. Violetta Plinta-Skrzypulec.

Antykoncepcja zaczyna działać już po 8 godzinach od aplikacji. Dochodzi do zahamowania jajeczkowania i zagęszczenia śluzu w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom poruszanie się.

Nowoczesne metody antykoncepcji zwane odwracalnymi, hormonalnymi metodami antykoncepcji, są pozbawione wielu wad tabletek. – Implanty mają mniejszy wpływ na libido niż tabletka antykoncepcyjna. Nie obciążają też wątroby, bo nie wchłaniają się ze ściany przewodu pokarmowego – wyjaśnia prof. Dębski. Usuwa go także ginekolog. – Zajście w ciążę jest możliwe już po miesiącu od usunięcia implantu. Są też opisywane przypadki zajścia w ciążę w 8. dobie po jego wyjęciu.

- Jedna zaleta to ich ogromna skuteczność, druga – to bezpieczeństwo. Jest to najbezpieczniejsza metoda antykoncepcyjna. Polecana jest kobietom, które w wyniku przeciwwskazań nie mogą stosować np. tabletek antykoncepcyjnych – mówi o zaletach implantów prof. Dębski. Dodaje, że warto pamiętać, iż tabletki dają regularne krwawienia, można więc sobie wywoływać miesiączkę z dużą dokładnością  -  to jest zysk, który dla wielu kobiet ma znaczenie. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, te systemy, które zawierają same progestageny, są bezpieczniejsze.

Jak zaznaczyła prof. Skrzypulec, stosowanie implantu nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy. Może być także stosowany u osób otyłych.

Implant posiada bardzo wysoką skuteczność. Większą, jak podkreśla prof. Dębski, od sterylizacji.

– Według mnie, antykoncepcja, która skutecznie chroni przed niechcianą ciążą, będzie podnosić jakość życia, w tym także życia seksualnego – podsumowuje prof. Skrzypulec.


autor/ źródło: Katarzyna Wróblewska/medexpress.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Kardiolodzy razem z Robertem Korzeniowskim dla zdrowego serca w Krakowie


Czterokilometrowa trasa wiodąca przez krakowskie Planty, kilkuset uczestników, a na ich czele polski olimpijczyk – Robert Korzeniowski.…Redakcja

Komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący stosowania leków zawierających imatynib

Podstawą dopuszczenia do obrotu wszystkich produktów generycznych imatynibu, będących pełnowartościowymi odpowiednikami leku innowacyjnego Glivec, były badania biorównoważności. Ich wyniki dowiodły ponad wszelką wątpliwość, iż leki generyczne…
mz.gov.pl
Komunikat

WHO ostrzega przed wirusem polio

Przy umowie z NFZ dodatkowe punkty za gabinet w szkole

Zaniedbane domy jednorodzinne w Polsce przyczyną…

Kardiologia Prewencyjna 2014 - wytyczne, wątpliwości,…

153 zarzuty dla lekarki o wyłudzenie świadczeń…

Zalecania dla podróżujących w regiony krążenia…

Minister zdrowia zapowiada utrzymanie Narodowego Programu…

Jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych…