Ile Kowalski wydał na zdrowie publiczne?

Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza policzyło, jak w minionym roku państwo gospodarowało naszymi podatkami...i nie tylko. Okazuje się, że na zdrowie statystycznego Kowalskiego przeznaczono nieco ponad 10 proc. wszystkich wydatków publicznych."Jeśli przygotowując rozliczenie podatków za 2013 rok dojdziemy do wniosku,  że podatki są za wysokie, warto się zastanowić, na co państwo polskie wydaje te pieniądze" - piszą ekonomiści, którzy przygotowali "Rachunek od Państwa" za rok 2013. 

Wstępne szacunki mówią, że wydatki państwa w 2013 r.  wyniosły 682 mld zł, czyli średnio około 18 301 zł na każdego mieszkańca Polski. Ochrona zdrowia znalazła się w pierwszej piątce najbardziej koszochłonnych pozycji - zaraz za rentami, emeryturami oraz edukacją. Przeciętnie w ubiegłym roku państwo wydało ze środków publicznych 1980 zł na leczenie jednego obywatela.

Ile pochłonęły inne wydatki publiczne? Dla kontrastu w 2013 roku na składki NFZ i PIT emerytów i rencistów każdy Polak wydał 891 zł, na administrację samorządową 433 zł, rządową 327 zł, natomiast na urzędników ZUS, KRUS i NFZ 159 zł.

Więcej: FOR


autor/ źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pielęgniarki proszą prezydenta o zawetowanie ustaw kolejkowych


Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opublikowała w czwartek (31 lipca) pismo skierowane do Prezydenta RP, w którym wnosi, by przekazał…NFZ żąda od lekarzy zwrotu nienależnej refundacji.…

Seria do infuzji wycofana. O który lek chodzi?

Długie kolejki i brak dostępu do niektórych leków…

Polscy lekarze wyznaczają standardy w leczeniu uszkodzeń…

Szpitale przepłacają za utylizację odpadów medycznych

OZZL: działanie NFZ wyrzuca tysiące lekarzy poza…

1/3 lekarzy POZ może odrzucić pakiet onkologiczny

Mediator pomoże w rozwiązaniu konfliktu płacowego…

Minister Arłukowicz nieugięty: koniec negocjacji…