Ile Kowalski wydał na zdrowie publiczne?

Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza policzyło, jak w minionym roku państwo gospodarowało naszymi podatkami...i nie tylko. Okazuje się, że na zdrowie statystycznego Kowalskiego przeznaczono nieco ponad 10 proc. wszystkich wydatków publicznych."Jeśli przygotowując rozliczenie podatków za 2013 rok dojdziemy do wniosku,  że podatki są za wysokie, warto się zastanowić, na co państwo polskie wydaje te pieniądze" - piszą ekonomiści, którzy przygotowali "Rachunek od Państwa" za rok 2013. 

Wstępne szacunki mówią, że wydatki państwa w 2013 r.  wyniosły 682 mld zł, czyli średnio około 18 301 zł na każdego mieszkańca Polski. Ochrona zdrowia znalazła się w pierwszej piątce najbardziej koszochłonnych pozycji - zaraz za rentami, emeryturami oraz edukacją. Przeciętnie w ubiegłym roku państwo wydało ze środków publicznych 1980 zł na leczenie jednego obywatela.

Ile pochłonęły inne wydatki publiczne? Dla kontrastu w 2013 roku na składki NFZ i PIT emerytów i rencistów każdy Polak wydał 891 zł, na administrację samorządową 433 zł, rządową 327 zł, natomiast na urzędników ZUS, KRUS i NFZ 159 zł.

Więcej: FOR


autor/ źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
PRO apeluje o pilne działania ws. klauzuli sumienia


O pilne ustanowienie mechanizmu, który pozwoli pacjentowi dowiedzieć się, gdzie może uzyskać świadczenie, którego wykonania odmówił…RPO pisze do ministra zdrowia ws. nowych regulacji…

Ministerstwo Zdrowia ma wizję, expose Ewy Kopacz…

Warmińsko-Mazurskie: rośnie liczba chorych na grypę

Miało przybyć lekarzy rodzinnych: gdzie będą się…

Jeśli komuś wiara nie pozwala być lekarzem, to…

Prezes NRL o reklamach z aktorami odgrywającymi postacie…

Redakcja

Napoje zawierające niskokaloryczne substancje słodzące pomagają w odchudzaniu

Badanie trwało 12 tygodni i objęło 279 uczestników. Jego celem było zmierzenie wpływu spożywania napojów z LNCS na zmianę wagi w ramach behawioralnego programu utraty masy ciała. Zgodnie z wynikami badań, u osób, które spożywały…
On Board PR
Artykuł

Ministerstwo Zdrowia swoje, NFZ swoje, czyli jak wydłużyć…

Pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy…