Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Fundacja Watch Health Care zaprezentowała wyniki najnowszego Barometru WHC. Zawiera on informacje o czasie oczekiwania przez pacjentów na świadczenia zdrowotne, w tym wizyty u specjalistów.Według Barometru, średni czas oczekiwania w Polsce na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił w lutym i marcu 2014 r. 2,5 miesiąca, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najdłuższej czeka się na świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu – 9,6 miesiąca, stomatologii – 8,6 miesiąca oraz angiologii – 5,9 miesiąca.

Najkrócej zaś, pacjenci muszą czekać na świadczenie w trzech dziedzinach: neonatologii, medycynie paliatywnej oraz radioterapii onkologicznej. Tu czas oczekiwania wynosi niecałe trzy tygodnie.

W raporcie wskazano, iż nastąpiło wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenia w hematologii, hematoonkologii, endokrynologii oraz geriatrii. Poprawa dostępu nastąpiła w ortopedii i reumatologii ruchu, immunologii i rehabilitacji medycznej. 

W przypadku dostępu do specjalistów, najdłużej czeka się na wizytę u ortodonty – 11,5 miesiąca, angiologa – 7,8 miesiąca oraz endokrynologa – 6,5 miesiąca. Powyżej 3 miesięcy wynosi czas oczekiwania na wizytę u kardiologa, urologa, hematologa, okulisty, kardiologa dziecięcego oraz neurologa. Poniżej 2 tygodni musimy czekać, aby zostać przyjęci przez chirurga, geriatrę oraz pediatrę.


autor/ źródło: Watch Health Care


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wypis pacjenta ze szpitala - niezwłocznie


Pacjenci coraz częściej skarżą się, że opuszczając szpital nie otrzymują od lekarza wypisu szpitalnego. Takie działanie jest niezgodne…Polska ma jeden z najgorszych dostępów do innowacyjnych…

Redakcja

Anestezjolodzy oceniają propozycje MZ

Związek Zawodowy Anestezjologów pozytywnie ocenia cele zapisane w projekcie ustawy a w szczególności poprawę standardu opieki nad pacjentem onkologicznym, poprawę dotyczącą zarządzania kolejkami oczekującymi na świadczenia opieki zdrowotnej oraz…
DKX/Rynek Zdrowia
Prasa

Wchodzą w życie przepisy dot. obowiązków ratowników…

Chrapiesz? Nie lekceważ tych objawów

Redakcja

Nowe rozporządzenie, nowe kłopoty dla pielęgniarek?

W rezultacie, jak twierdzą pielęgniarki, może to doprowadzić do szukania oszczędności finansowych poprzez znaczne ograniczenia liczby personelu. 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku pracuje ponad 550 pielęgniarek. Po przeprowadzce…
GP24.PL
Prawo i zarządzanie

Wchodzi w życie ustawa o książeczkach zdrowia dziecka

KRDL apeluje o zakończenie prac legislacyjnych ws.…

Warmińsko-Mazurskie: rośnie liczba chorych na grypę

Prezentacja projektu ustawy o zdrowiu publicznym