Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Fundacja Watch Health Care zaprezentowała wyniki najnowszego Barometru WHC. Zawiera on informacje o czasie oczekiwania przez pacjentów na świadczenia zdrowotne, w tym wizyty u specjalistów.Według Barometru, średni czas oczekiwania w Polsce na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił w lutym i marcu 2014 r. 2,5 miesiąca, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najdłuższej czeka się na świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu – 9,6 miesiąca, stomatologii – 8,6 miesiąca oraz angiologii – 5,9 miesiąca.

Najkrócej zaś, pacjenci muszą czekać na świadczenie w trzech dziedzinach: neonatologii, medycynie paliatywnej oraz radioterapii onkologicznej. Tu czas oczekiwania wynosi niecałe trzy tygodnie.

W raporcie wskazano, iż nastąpiło wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenia w hematologii, hematoonkologii, endokrynologii oraz geriatrii. Poprawa dostępu nastąpiła w ortopedii i reumatologii ruchu, immunologii i rehabilitacji medycznej. 

W przypadku dostępu do specjalistów, najdłużej czeka się na wizytę u ortodonty – 11,5 miesiąca, angiologa – 7,8 miesiąca oraz endokrynologa – 6,5 miesiąca. Powyżej 3 miesięcy wynosi czas oczekiwania na wizytę u kardiologa, urologa, hematologa, okulisty, kardiologa dziecięcego oraz neurologa. Poniżej 2 tygodni musimy czekać, aby zostać przyjęci przez chirurga, geriatrę oraz pediatrę.


autor/ źródło: Watch Health Care


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ustawa o zdrowiu publicznym już jesienią - twierdzi wiceminister Beata Małecka-Libera


Narodowy Program Zdrowia pomoże poprawić długość i jakość życia społeczeństwa - przekonywała w czwartek (28 maja) wiceminister zdrowia…MZ publikuje projekt rozporządzenia o Krajowym Rejestrze…

Sąd umorzył proces ws. terapii chorej na SM lekiem…

Redakcja

Projekty rozporządzeń koszykowych do konsultacji

Resort zdrowia opublikował:- Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;- Projekt rozporządzenia Ministra…
Rynek Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia

Rząd przyjął założenia do projektu m.in. ws.…

GIS: rozpoczął kampanię skierowaną m.in. do kobiet…

Rozwiążą umowę z dzierżawcą szpitala w Połczynie-Zdroju

Znane są już wyniki LEK-u.

Jak unikać tropikalnych chorób - wojsko to wie i…

Rosną wydatki Polaków na diagnostykę i leczenie