Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Fundacja Watch Health Care zaprezentowała wyniki najnowszego Barometru WHC. Zawiera on informacje o czasie oczekiwania przez pacjentów na świadczenia zdrowotne, w tym wizyty u specjalistów.Według Barometru, średni czas oczekiwania w Polsce na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił w lutym i marcu 2014 r. 2,5 miesiąca, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najdłuższej czeka się na świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu – 9,6 miesiąca, stomatologii – 8,6 miesiąca oraz angiologii – 5,9 miesiąca.

Najkrócej zaś, pacjenci muszą czekać na świadczenie w trzech dziedzinach: neonatologii, medycynie paliatywnej oraz radioterapii onkologicznej. Tu czas oczekiwania wynosi niecałe trzy tygodnie.

W raporcie wskazano, iż nastąpiło wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenia w hematologii, hematoonkologii, endokrynologii oraz geriatrii. Poprawa dostępu nastąpiła w ortopedii i reumatologii ruchu, immunologii i rehabilitacji medycznej. 

W przypadku dostępu do specjalistów, najdłużej czeka się na wizytę u ortodonty – 11,5 miesiąca, angiologa – 7,8 miesiąca oraz endokrynologa – 6,5 miesiąca. Powyżej 3 miesięcy wynosi czas oczekiwania na wizytę u kardiologa, urologa, hematologa, okulisty, kardiologa dziecięcego oraz neurologa. Poniżej 2 tygodni musimy czekać, aby zostać przyjęci przez chirurga, geriatrę oraz pediatrę.


autor/ źródło: Watch Health Care


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Jest porozumienie lekarzy z ministrem zdrowia.


Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i minister Bartosz Arłukowicz doszli do porozumienia - poinformowało w środę (7 stycznia)…Prokuratorom przybywa spraw o błędy lekarskie, bo…

W Polsce powstaje nowe Centrum Medycyny Translacyjnej

Kielce: specjaliści nie godzą się na wydłużenie…

Zdaniem doradcy prezydenta projekt ustawy o zdrowiu…

W listopadzie zmiany w pakiecie onkologicznym?

Część zabiegów medycyny estetycznej ma być wykonywana…

Rząd przyjął projekt ustawy o komisjach lekarskich…

Specjalizacja dla każdego młodego lekarza

Redakcja

GIF wycofuje z obrotu krople do nosa

Chodzi o Oxalin 0,025 proc. Wycofany został produkt o numerze serii 01YL0913 i dacie ważności: 09.2016. Preparat stosowany jest w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, wywoływanej przeziębieniem czy zapaleniem zatok.  Producent…
GIF
Komunikat