Ile czekają w Polsce pacjenci na świadczenia zdrowotne?

Fundacja Watch Health Care zaprezentowała wyniki najnowszego Barometru WHC. Zawiera on informacje o czasie oczekiwania przez pacjentów na świadczenia zdrowotne, w tym wizyty u specjalistów.Według Barometru, średni czas oczekiwania w Polsce na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił w lutym i marcu 2014 r. 2,5 miesiąca, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najdłuższej czeka się na świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu – 9,6 miesiąca, stomatologii – 8,6 miesiąca oraz angiologii – 5,9 miesiąca.

Najkrócej zaś, pacjenci muszą czekać na świadczenie w trzech dziedzinach: neonatologii, medycynie paliatywnej oraz radioterapii onkologicznej. Tu czas oczekiwania wynosi niecałe trzy tygodnie.

W raporcie wskazano, iż nastąpiło wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenia w hematologii, hematoonkologii, endokrynologii oraz geriatrii. Poprawa dostępu nastąpiła w ortopedii i reumatologii ruchu, immunologii i rehabilitacji medycznej. 

W przypadku dostępu do specjalistów, najdłużej czeka się na wizytę u ortodonty – 11,5 miesiąca, angiologa – 7,8 miesiąca oraz endokrynologa – 6,5 miesiąca. Powyżej 3 miesięcy wynosi czas oczekiwania na wizytę u kardiologa, urologa, hematologa, okulisty, kardiologa dziecięcego oraz neurologa. Poniżej 2 tygodni musimy czekać, aby zostać przyjęci przez chirurga, geriatrę oraz pediatrę.


autor/ źródło: Watch Health Care


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ o kwocie refundacji styczeń - marzec 2014 r.


Departament Ekonomiczno-Finansowy NFZ przekazał informację o wielkości kwoty refundacji wraz z procentowym wykonaniem całkowitego budżetu…Kolegium Lekarzy Rodzinnych: pielęgniarki nie powinny…

Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…

Redakcja

EEC 2014: placówki zdrowia nieatrakcyjne dla rynku kapitałowego

- W tej chwili rozliczam już 17. projekt. W sumie nasz szpital pozyskał 168 mln zł na inwestycje. Wszystko to jednak jest ciągle niewystarczające - mówił Marek Nowak, dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Dr W. Biegańskiego w Grudziądzu.
JJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Czy sukces ekonomiczny jest osiągany kosztem pacjentów?…

Lato to sezon na jelitówki

CBA zatrzymało b. dyrektor Departamentu Gospododarki…

Neumann: jest szansa, że system e-zdrowie ruszy w…