Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

Naukowcy podejrzewają, że hormon kisspeptyna 1 (K1), który reguluje dojrzewanie i płodność, może być głównym winowajcą występowania cukrzycy typu 2.ak podaje portal interia.pl, zespół naukowców z Johns Hopkins Children’s Center zaobserwował, że kisspeptyna 1 spowalnia produkcję insuliny, co z kolei ma przełożenie na rozwój cukrzycy typu 2.

Dotychczasowa wiedza naukowców opierała się na podstawach, że do regulowania poziomu cukru we krwi niezbędna jest prawidłowa współpraca hormonów glukagonu i insuliny. Gdy cukru we krwi jest za dużo, produkowana w trzustce insulina przenosi nadmiar glukozy do wnętrza komórek. U chorych na cukrzycę typu 2. powstaje za mało insuliny, w konsekwencji czego poziom glukozy we krwi wzrasta. Niezwykła jest również obserwacja wysokiego poziomu glukagonu, nawet w obecności insuliny i wtedy, gdy nie potrzeba więcej cukru.

Uczeni już od jakiegoś czasu zastanawiali się, czy obecny we krwi glukagon w jakimś stopniu wpływa na produkujące insulinę komórki beta trzustki. Wyniki najnowszych badań wskazują, że nic takiego się nie dzieje, przynajmniej bezpośrednio. Produkcja insuliny w komórkach beta obniża się w konsekwencji wydzielania przez wątrobę hormonu K1, a tę stymuluje glukagon.

- Patrząc na interakcję insuliny i glukagonu w naszym organizmie, nigdy nie docieklibyśmy prawdy. Wiedzieliśmy, że istnieje jakiś nieznany element układanki i sądzimy, że dobrym kandydatem jest tu kisspeptyna 1. Wszystkie nasze poprzednie obserwacje wskazują właśnie na ten hormon - powiedział Mehboob Hussain, szef zespołu badawczego.

Podczas eksperymentów Hussaina myszy były karmione wysokokalorycznym pożywieniem, co doprowadziło do rozwinięcia otyłości i cukrzycy. Poziom insuliny w krwiobiegu drastycznie zmalał, a K1 zauważalnie podniósł się. Myszom podano blokery K1, które zahamowały wydzielanie tego hormonu do organizmu, a poziom insuliny błyskawicznie wrócił do normy.

W kolejnym eksperymencie, w wyniku manipulacji genetycznych stworzono myszy, których trzustki nie miały receptorów K1. U tych gryzoni poziom insuliny we krwi pozostał na odpowiednim poziomie, co oznacza, że zwierzęta pozostały zdrowe, nawet po przejściu na dietę wysokokaloryczną.

Ponieważ krew osób cierpiących na cukrzycę typu 2. zawiera znaczne ilości kisspeptyny 1, kontrolowanie stężenia tego hormonu może doprowadzić do całkowitego wyleczenia choroby – uważają naukowcy.

Więcej: www.interia.pl


autor/ źródło: Interia.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
GIODO o zagrożeniach dla prywatności - medycyna, usługi i rejestry publiczne


O zagrożeniach prywatności obywateli: firmach, które wiedzą o nas bardzo dużo; łączeniu danych z rejestrów publicznych; niebezpieczeństwach…Redakcja

Zarządzenie NFZ ws. zespołu ds. finansowania SOR

NFZ przedstawił zarządzenie nr 35/2014/GPF prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 27 czerwca 2014 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego…
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ

Minister Arłukowicz nieugięty: koniec negocjacji…

Polska ma jeden z najgorszych dostępów do innowacyjnych…

Testy szczepionki przeciwko wirusowi Zika na ludziach…

Redakcja

NFZ: zmiany w certyfikatach systemu zarządzania

W projektowanym zarządzeniu przyjęto założenie, zgodnie z którym kryterium certyfikatu systemu zarządzania jest spełnione przede wszystkim, jeśli certyfikat systemu zarządzania został wydany w zakresie systemów zarządzania ISO…
serwiszoz.pl
NFZ

Czy samorząd lekarski będzie miał nowego prezesa?

Polacy mają ograniczony dostęp do rehabilitacji.…

Znak czasów? W Żarach chcą geriatrii zamiast porodówki

Redakcja

Minister i wiceministrowie zdrowia będą działać wbrew swoim przekonaniom?

Obietnice PiS, że każdy obywatel dostanie pomoc medyczną szybko i bezpiecznie, że nastąpi oddzielenie publicznej służby zdrowia od komercyjnej, że do szkół wrócą lekarze i dentyści, a seniorzy po 75 r.ż. dostaną bezpłatne leki, ma zrealizować…
Gazeta Wyborcza
Prasa