Homeopatia w odwrocie

Sprzedaż preparatów homeopatycznych spada. Powodem jest kampania Naczelnej Izby Lekarskiej, która zniechęca lekarzy do zalecania pacjentom takich środków – pisze „Nasz Dziennik”.Samorząd lekarski od dawna krytykuje homeopatię, mówiąc, że nie ma wyników badań wskazujących na ich skuteczność.

– Po tym jak Naczelna Izba Lekarska rozpoczęła kampanię na rzecz uświadamiania społeczeństwa, że homeopatia to metoda, która niewiele ma wspólnego z faktami i nauką, sprzedaż produktów homeopatycznych spadła. Mogę wyrazić zadowolenie z faktu, że ludzie coraz rzadziej kupują coś, co z punktu widzenia nauk medycznych ma wartość zerową. Mogę wyrazić zadowolenie z faktu, że ludzie coraz rzadziej kupują coś, co z punktu widzenia nauk medycznych ma wartość zerową – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej.

W 2013 r. na leki homeopatyczne Polacy wydali 100 mln zł, a jeszcze kilka lat temu było to ponad 200 mln.

A spadek obrotów w tym segmencie spowodował mniejszą liczbę zarejestrowanych preparatów. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podaje, że w Polsce wydanych jest 550 pozwoleń na tego typu leki i tendencja zniżkowa jest dosyć wyraźna – nawet 20 proc. mniej z roku na rok.


autor/ źródło: Nasz Dziennik / PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ustawa o zdrowiu publicznym już jesienią - twierdzi wiceminister Beata Małecka-Libera


Narodowy Program Zdrowia pomoże poprawić długość i jakość życia społeczeństwa - przekonywała w czwartek (28 maja) wiceminister zdrowia…Rankingi lekarzy nie zawsze są narzędziem społecznej…

Podstępne nadciśnienie płucne

Sztuczna opalenizna tylko dla dorosłych

Redakcja

Projekt zmian na listach leków refundowanych

W porównaniu do XIX obwieszczenia, obowiązującego od 1 stycznia 2015 r., projekt XX obwieszczenia refundacyjnego zawiera dodanych 66 nowych produktów, w tym: lek zawierający esomeprazolum (2 kody EAN) - refundowany we wszystkich zarejestrowanych…
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia

GIF wycofuje z obrotu krople do oczu

Zwiększa się przeżywalność chorych na nowotwory…

Nowotwory krwi można leczyć skuteczniej. Przełomowe…

Kolejkowa reforma - jest, czy będzie?

Pakiet kolejkowy i onkologiczny: zdążą przed sejmowymi…