Gdy pacjent nie zgadza się na operację ratującą życie...

Kiedy 63-letni mężczyzna z rozległym zawałem trafił do SPZOZ MSW w Lublinie lekarze nie mieli wątpliwości, że potrzebny jest zabieg udrożnienia tętnicy. Pacjent nie wyraził jednak na to zgody. Następnego dnia miał wylew. Pozostaje w śpiączce.Przepisy jasno stanowią, że na wszystkie zabiegi podwyższonego ryzyka musi być zgoda pacjenta, zwłaszcza jeśli jest świadomy. Jeśli takiej zgody nie ma, nie można operować - informuje Gazeta Wyborcza.

Prof. Piotr Książek, kierownik Katedry i Zakładu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublnie podkreśla, że pacjent ma prawo do samodzielnego decydowania o swoim zdrowiu. Gdyby był nieprzytomny, zabieg byłby dopuszczalny. Jednak sytuacją, która zaistniała w lubelskiej lecznicy powinny zająć się komisje bioetyczne i sejmowa komisja zdrowia. Należałoby wypracować procedurę postępowania w podobnych przypadkach.

Prof. Książek ocenia, że pacjent powinien być poinformowany, jakie konsekwencje może spowodować jego stanowisko. Jeśli nie korzysta z proponowanego leczenia, to w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia mógłby ponieść część kosztów późniejszej hospitalizacji. Może to skłoniłoby pacjentów do poważnego zastanowienia się nad decyzją.

Więcej: http://lublin.gazeta.pl

autor/ źródło: Gazeta Wyborcza, fot. Iwona Burdzanowska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Czy likwidacja wyższych stawek za pacjentów z chorbomi przewlekłymi pogorszy ich sytuację


Jednym z kluczowych aspektów leczenia w POZ jest otoczenie szczególną opieką pacjentów z chorobami przewlekłymi. Miejmy nadzieję, że…Redakcja

Bombaj: lekarze uznali go za zmarłego - odzyskał przytomność tuż przed sekcją zwłok

Zgon stwierdził lekarz wezwany na miejsce, w którym znaleziono nieprzytomnego 50-latka. Zgodnie z przepisami sanitarnymi, mężczyznę natychmiast zabrano do kostnicy, ale z sekcją zwłok czekano przez dwie godziny (takie regulacje obowiązują w Indiach na…
Rzeczpospolita
Prasa

Chłopiec nie został przyjęty do szpitala, zmarł

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyroki w…

Lekarzu, pamiętaj też o własnym zdrowiu

Odkryli połączenie mózgu z układem odpornościowym…

Czy immunoonkologia "przechytrzy" zaawansowanego raka?

Książeczka zdrowia dziecka: co powinna zawierać?

Pacjent odmówił przewiezienia do szpitala; nie był…

Śledztwo dot. Mengele włączone do śledztwa ws.…