Gdy antybiotyki nie działają, stosują bakteriofagi

We Wrocławiu działa innowacyjny ośrodek fagoterapii. Stosowana jest wtedy, gdy zawodzi kuracja antybiotykami przy leczeniu niegojących się rany i w ciężkich zakażeniach. Do ośrodka trafiają pacjenci z wielu krajów.Prof. Andrzej Górski, kierownik Ośrodka Terapii Fagowej przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu tłumaczy, że bakteriofag to wirus, który "przyczepia" się do bakterii, wstrzykuje jej swoje własne DNA, i zaczyna się w niej powielać. W ten sposób bakteria staje się fabryką nowych fagów, czyli swoich własnych niszczycieli, a potem rozpada się, uwalniając potomne fagi.

Zwykle jeden rodzaj faga może atakować tylko do kilku szczepów bakterii z jednego gatunku. Terapia fagowa polega na leczeniu zakażeń fagami, które zwalczają wyłącznie bakterie - również te odporne na antybiotyki. 

Do Ośrodka Terapii Fagowej trafiają pacjenci z wielu krajów, m.in. z zakażeniami dróg oddechowych, prostaty, skóry, dróg moczowych, kości i szpiku, z zakażonymi ranami. Leczeniu poddawani się tylko ci pacjenci, którzy są przewlekle zakażeni i u których antybiotyki zawiodły.

Leczenie fagami jest terapią eksperymentalną, bo wciąż nie przeprowadzono pełnych badań klinicznych. Jeśli nie ma badań klinicznych, to nie można zarejestrować preparatów fagowych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych.

Czytaj: www.wyborcza.pl


autor/ źródło: wyborcza.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
GIF wycofuje z obrotu półsyntetyczną penicylinę


Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z aptek zniknie Ampicilin TZF. Co było przyczyną wycofania z obrotu?Projekt nowelizacji wykazów leków refundowanych

Stanowisko NL ws. okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej

Polacy coraz częściej mają zaburzenia słuchu.…

WHO: na choroby pokarmowe cierpi co dziesiąta osoba…

Zaniedbane domy jednorodzinne w Polsce przyczyną…

Specjaliści: rezygnacja ze szczepień jest jedną…

Prezes NRL pisze do CSIOZ w sprawie e-recept

Gdańsk: samorząd lekarski o błędach w karach nakładanych…

Szpitale ginekologiczno-położnicze bez pieniędzy…