FPZ: sądziliśmy, że po Arłukowiczu może być tylko lepiej

Lekarze rodzinni - świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie rozważają możliwość wypowiadania umów z NFZ. To skutek niedotrzymania zobowiązań zawartych w porozumieniu z ministrem zdrowia ze stycznia br., które nowy minister, ich zdaniem, ignoruje.


Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie nie ukrywają rozczarowania: dotychczas sądzili, że po Bartoszu Arłukowiczu może być tylko lepiej.

Obecnie oceniają, że nowy minister zdrowia zachowuje się jak showman, który co czwartek ma swój Showtime i albo nie znajduje czasu, albo nie chce spotkać się z nimi by porozmawiać o funkcjonowaniu POZ.

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że nie mają zamiaru przedstawiać w tym roku żadnych roszczeń finansowych. Tematem mają być ważne sprawy organizacyjne.

Podczas jedynego dotąd, krótkiego spotkania w Zabrzu, na które minister zaprosił przedstawicieli FPZ, zapewniał ich, że będzie przestrzegał treści porozumienia sygnowanego przez poprzednika.

Federacja zauważa jednak, że z Ministerstwa Zdrowia nie dobiegają żadne sygnały, że podejmowane są jakiekolwiek działania mające na celu wprowadzenie zmian w ustawach o świadczeniach zdrowotnych, o działalności gospodarczej, a także o cmentarzach i chowaniu zmarłych (ta ostatnia ma skutkować stworzeniem instytucji koronera). A takie właśnie obietnice złożył lekarzom rodzinnym 7 stycznia 2015 r. Bartosz Arłukowicz.

Lekarze zrzeszeni w FPZ uważają zatem, że minister nie zamierza dotrzymać słowa.

- W tej sytuacji czujemy się zwolnieni z obowiązków nałożonych na nas wspominanym porozumieniem i rozważymy, czy nie należy naszych umów wypowiedzieć w 45-dniowym terminie, ze skutkiem w październiku br. - kwitują eksperci FPZ.


autor/ źródło: PZ, KLX/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo kobiet w ciąży z powikłaniami. Zaczną obowiązywać od czerwca


2 czerwca wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia ustanawiające nowe standardy opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej. Mają…Oczekiwania pacjentów względem ustawy o zdrowiu…

Kolejny narodowy program zwalczania raka w tym półroczu…

Zwiększa się skuteczność leczenia nowotworów…

Niedrożność przewodów nosowo-łzowych może doprowadzić…

Opieka transgraniczna – zwrot akcji?

Przetwarzanie danych osobowych dawców szpiku zgodne…

Lekarze rodzinni przeciw orzekaniu o zdolności do…

Zespół "złamanego serca" równie niebezpieczny…

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…