Farmaceuci zbulwersowani pomysłem karania za brak podpowiedzi o tańszym zamienniku

Według wielu doniesień resort zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem kar dla aptekarzy, którzy nie powiedzą pacjentowi o tańszym zamienniku leku. Mandat miałby wynosić 200 zł. Plany Ministerstwa Zdrowia wzbudziły kontrowersje wśród farmaceutów.Zbulwersowani aptekarze pytają - Jak pacjent będzie mógł udowodnić, że nie został poinformowany o tańszym zamienniku? Przekonują, że od dawna informują o tańszych zamiennikach. Zdaniem Pawła Chrzana, prezesa Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej cała ta dyskusja jest sztucznym rozdmuchiwaniem problemu, który w rzeczywistości nie występuje.

Aptekarze zauważają, że Polacy wydają coraz więcej na leki nie dlatego, że nie są informowani o tańszych zamiennikach, ale dlatego, że są coraz starsi i po prostu potrzebują medykamentów.

Przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych zauważają z kolei, że nowe przepisy niełatwo będzie wyegzekwować.

Pytany o nowe regulacje Krzysztof Bąk, rzecznik resortu stwierdził, że prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków trwają. Aktualnie trwa analiza zgłoszonych uwag. Zmiany dotyczą jednak zupełnie innych kwestii. Nikt nie chce farmaceutów karać, tylko nałożyć obowiązek rzetelnego informowania pacjenta.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
BCC: potrzebne zmiany w NFZ


Zdaniem BCC dobrze, że wreszcie został ogłoszony konkurs na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale zdaniem ekspertów z BCC potrzebne są…Redakcja

Rozszczelnianie systemu

Okazuje się więc, że niedługo lekarz rodzinny będzie mógł przepisywać niektóre specjalistyczne leki refundowane bez konieczności posyłania pacjenta raz w roku do lekarza specjalisty po stosowne zaświadczenie. A jeszcze niedawno, odnosząc się…
dr Marek Balicki/medexpress.pl
Prasa

Zdaniem ekspertów możemy mówić o przełomie w…

Przełom w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Kobiety…

Drobne zmiany w diecie wychodzą na zdrowie

Białystok: pierwszy w Polsce implant tytanowy z drukarki…

List z Kancelarii Prezydenta do ministra zdrowia ws.…

MZ ws. szkoleń dla pielęgniarek dot. wystawiania…

NFZ przegrywa w sądach z ukaranymi placówkami medycznymi

Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór…