Fabryki krwi? Tak, ale jeszcze nie teraz

Krew wytworzoną na bazie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS) będzie można przetoczyć pierwszym pacjentom prawdopodobnie już na przełomie 2016 i 2017 r. Opracowanie metody produkcji krwi na skalę przemysłową może jednak zająć kolejnych kilka lat.Tak przynajmniej zapowiada prof. Marc Turner, szef wartego 5 mln funtów projektu finansowanego przez Wellcome Trust. Założeniem projektu było opracowanie technologii, która pozwoliłaby na syntetyzowanie krwi nadającej się do przetaczania ludziom.

Głównym problemem było zapewnienie komórkom macierzystym takich warunków, jakie mają miejsce w organizmie człowieka oraz uruchomienie procesu ich dojrzewania w komórce krwi należącej do „uniwersalnego” typu O Rh-. Opanowanie tego procesu wyeliminowałoby wiele problemów, takich jak chociażby: pozyskiwanie dawców, przetoczenia właściwej grupy krwi odpowiedniemu pacjentowi oraz konieczność wykonywania kompleksowych badań krwi dawców pod kątem obecności patogenów takich jak HBV czy HIV.

Tylko w Wielkiej Brytanii każdego roku przetacza się ok. 2 milionów jednostek krwi, z czego każda kosztuje ok. 120 funtów. Opracowanie nowej technologii miałoby nie tylko zwiększyć dostępność, ale również obniżyć koszty transfuzji – często zbyt wysokie w krajach ubogich.


autor/ źródło: The Telegraph / Biotechnologia.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Holandia myśli o pacjentach i postawiła na konkurencję


Kto nie słyszał, że prywatny szpital nie leczy, ale „działa dla zysku“, „spija śmietankę“ i „wybiera rodzynki“? Na tym tle…Lekarze zapłacą więcej - będzie wyższa składka…

Debata: jak skrócić kolejki do lekarzy?

Tradycyjne zwolnienie lekarskie stopniowo będzie…

Importerzy równolegli postulują o zmiany w ustawie…

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Papierowa dokumentacja medyczna do 2017 roku

OZZL przypomniał ministrowi co mówił, gdy był…

Prawo do wykonywania zawodu dla pielęgniarek po ukończeniu…

Książeczka zdrowia dziecka: co powinna zawierać?