Fabryki krwi? Tak, ale jeszcze nie teraz

Krew wytworzoną na bazie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS) będzie można przetoczyć pierwszym pacjentom prawdopodobnie już na przełomie 2016 i 2017 r. Opracowanie metody produkcji krwi na skalę przemysłową może jednak zająć kolejnych kilka lat.Tak przynajmniej zapowiada prof. Marc Turner, szef wartego 5 mln funtów projektu finansowanego przez Wellcome Trust. Założeniem projektu było opracowanie technologii, która pozwoliłaby na syntetyzowanie krwi nadającej się do przetaczania ludziom.

Głównym problemem było zapewnienie komórkom macierzystym takich warunków, jakie mają miejsce w organizmie człowieka oraz uruchomienie procesu ich dojrzewania w komórce krwi należącej do „uniwersalnego” typu O Rh-. Opanowanie tego procesu wyeliminowałoby wiele problemów, takich jak chociażby: pozyskiwanie dawców, przetoczenia właściwej grupy krwi odpowiedniemu pacjentowi oraz konieczność wykonywania kompleksowych badań krwi dawców pod kątem obecności patogenów takich jak HBV czy HIV.

Tylko w Wielkiej Brytanii każdego roku przetacza się ok. 2 milionów jednostek krwi, z czego każda kosztuje ok. 120 funtów. Opracowanie nowej technologii miałoby nie tylko zwiększyć dostępność, ale również obniżyć koszty transfuzji – często zbyt wysokie w krajach ubogich.


autor/ źródło: The Telegraph / Biotechnologia.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
CBOS zbadał ilu Polaków zetknęło się przypadkiem błędu medycznego lub niedbalstwem


Większość Polaków (58 proc.) w swoim bezpośrednim otoczeniu nie zetknęła się z przypadkiem błędu w leczeniu, niedbalstwem lub brakiem…Latos: propozycja Dudy ws. likwidacji NFZ w pełni…

OZZL krytykuje resort zdrowia za sposób refundowania…

Polska daleko w tyle w leczeniu raka prostaty. Pacjenci…

Będzie więcej patomorfologów?

MZ ws. pilotażu systemu informatycznego rezydentur

W ocenie Premier Kopacz rządowy program in vitro…

Kandydat na ministra zdrowia: Nowy rząd to absolutne…

Polscy naukowcy opracowali testy genetyczne pomocne…

Eksperci do lekarzy: dajcie przykład, szczepcie się…