Elektroniczne L4 pozwoli ZUS na sprawniejsze kontrole zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych tworzy system do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Dzięki niemu dokument trafi do ZUS i do pracodawcy zaraz po tym, jak wypełni go lekarz.Jak podaje Gazeta Wyborcza, obecnie lekarz wypisuje zwolnienie ręcznie. Jedną kopię druku dostaje pacjent. Ma siedem dni, aby przekazać ją swojemu pracodawcy. Druga kopia jest przesyłana do ZUS.

System elektronicznych zwolnień ma pomóc ZUS m.in. w wyłapywaniu ubezpieczonych, którzy idą do pracy mimo zaleceń lekarza albo przeciwnie - zwolnienia lekarskiego nie potrzebują, bo są zdrowi.

Nowy system ma też wziąć pod lupę lekarzy. W statystykach wykaże, który z lekarzy, na jak długo i jak często wystawia zwolnienia.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: AZETA WYBORCZA


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polscy naukowcy znają szybszą metodę diagnozowania alergii skórnej na leki


Nową metodę diagnozowania alergii skórnej na leki, szybszą i łatwiejszą niż obecnie stosowane, opracował zespół polskich badaczy pod…Seria do infuzji wycofana. O który lek chodzi?

Polacy coraz częściej mają zaburzenia słuchu.…

Lekarz nie odpowiada za off-label, tylko za błąd…

MZ przedstawiło projekt dekomercjalizacji szpitali

Redakcja

GIF wycofuje lek dla niemowląt. Powód?

Chodzi o lek dla niemowląt o nazwie Hidrasec 10 mg. Jest to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej. Taka decyzja zapadła po tym, jak w wynikach próbek leków było za mało substancji czynnej Racekadotryl w saszetce. GIF nadał sprawie rygor natychmiastowej…
GIF
Farmacja

W Kolonii seria zakażeń bakterią oporną na antybiotyki

Zwykłe mydło najlepszym sposobem na bakterie

We Wrocławiu uśmierzają ból onkologiczny alkoholem

Zdarzenia medyczne: pełna informacja o błędach…