Eksperci do lekarzy: dajcie przykład, szczepcie się przeciw grypie

W liście otwartym, rekomendującym działania w zakresie profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2014/2015, eksperci przypominają, że ubiegłoroczny w kraju zakończył się wynikiem ponad 2,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ponad 9 tys. hospitalizacji i 15 zgonami. Grupa - konkludują - jest chorobą lekceważoną."Ubiegły sezon zakończyliśmy pierwszym małym sukcesem. Po okresie kilku lat, w których co roku obserwowaliśmy kilkunastoprocentowe spadki poziomu wyszczepialności, odnotowaliśmy w Polsce zatrzymanie tego niepokojącego trendu, a nawet niewielki wzrost liczby zaszczepionych osób." - czytamy w liście.

Eksperci promują też przystępowanie partnerów do Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mającego na celu edukację zarówno profesjonalistów, jak i pacjentów.

Napisali: "Szczególnie zachęcamy placówki medyczne, aby dołączyły do akcji i konkursu „Placówka Medyczna - Partner OPZG" i aby poprzez szczepienia personelu medycznego wyznaczały wysokie standardy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej. Dobry przykład personelu i zaangażowanie w rekomendacje szczepień pacjentom z grup ryzyka, w najwyższym stopniu mogą przyczynić się do lepszej kontroli epidemiologicznej w naszym kraju" - dodają eksperci.

W tym roku w dniu 1 października, planowane jest - jak piszą eksperci - zapoczątkowanie "nowego, dobrego i zdrowego zwyczaju" obchodów Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, który będzie centralnym punktem sezonu szczepień w Polsce oraz Dnia Seniora, czyli święta przedstawicieli najbardziej licznej grupy ryzyka powikłań pogrypowych.

"Zapraszamy do zapoznania się z dołączonym do tego listu opracowaniem najnowszych danych epidemiologicznych oraz aktualnych polskich rekomendacji w zakresie profilaktyki grypy. Tylko wspólnymi siłami, dzięki konsekwencji i współpracy będziemy mogli konsekwentnie zmieniać oblicze profilaktyki grypy w Polsce oraz ograniczać medyczne, społeczne i ekonomiczne skutki grypy" - czytamy w liście.

List powstał podczas debaty Flu Forum 2014.

Treść listu i rekomendacje: plik pdf do pobrania.


autor/ źródło: JJX, Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Za kilka lat nowotwór będzie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce


Liczba zachorowań na nowotwory sięga już około 160 tys. przypadków rocznie i rośnie. Za kilka lat będą one najczęstszą przyczyną…W Polsce powstaje nowe Centrum Medycyny Translacyjnej

Co najmniej tysiąc Polek urodziło dzieci innych…

Sytuacja finansowa szpitali w Polsce- tylko 7% deklaruje…

NFZ o leczeniu poza granicami w trybie planowym

Redakcja

GIF: wycofanie z obrotu proszku do inhalacji

Jak informuje GIF, do Inspektora 26 marca wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Asaris, w związku ze stwierdzeniem defektu dotyczącego elementu niespecyfikowanego w dokumentacji rejestracyjnej, który…
GIF
Komunikat

Petycja ginekologów w sprawie badania urodynamicznego

Redakcja

Popularny środek na stłuczenia wycofany z obrotu

Decyzją głównego inspektora sanitarnego z obrotu na terenie całego kraju wycofano produkt leczniczy:  Płyn Burowa Coel 8,5 g/100 g o numerze serii: 20140826, data ważności: 08.2015. Podmiotem odpowiedzialnym jest Wytwórnia…
gif.gov.pl
Komunikat

Kardiolodzy i geriatrzy zbadają telemedycznie. Pilotażowy…

Każdego roku 150 tys. Polaków dowiaduje się, że…