Eksperci do lekarzy: dajcie przykład, szczepcie się przeciw grypie

W liście otwartym, rekomendującym działania w zakresie profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2014/2015, eksperci przypominają, że ubiegłoroczny w kraju zakończył się wynikiem ponad 2,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ponad 9 tys. hospitalizacji i 15 zgonami. Grupa - konkludują - jest chorobą lekceważoną."Ubiegły sezon zakończyliśmy pierwszym małym sukcesem. Po okresie kilku lat, w których co roku obserwowaliśmy kilkunastoprocentowe spadki poziomu wyszczepialności, odnotowaliśmy w Polsce zatrzymanie tego niepokojącego trendu, a nawet niewielki wzrost liczby zaszczepionych osób." - czytamy w liście.

Eksperci promują też przystępowanie partnerów do Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mającego na celu edukację zarówno profesjonalistów, jak i pacjentów.

Napisali: "Szczególnie zachęcamy placówki medyczne, aby dołączyły do akcji i konkursu „Placówka Medyczna - Partner OPZG" i aby poprzez szczepienia personelu medycznego wyznaczały wysokie standardy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej. Dobry przykład personelu i zaangażowanie w rekomendacje szczepień pacjentom z grup ryzyka, w najwyższym stopniu mogą przyczynić się do lepszej kontroli epidemiologicznej w naszym kraju" - dodają eksperci.

W tym roku w dniu 1 października, planowane jest - jak piszą eksperci - zapoczątkowanie "nowego, dobrego i zdrowego zwyczaju" obchodów Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, który będzie centralnym punktem sezonu szczepień w Polsce oraz Dnia Seniora, czyli święta przedstawicieli najbardziej licznej grupy ryzyka powikłań pogrypowych.

"Zapraszamy do zapoznania się z dołączonym do tego listu opracowaniem najnowszych danych epidemiologicznych oraz aktualnych polskich rekomendacji w zakresie profilaktyki grypy. Tylko wspólnymi siłami, dzięki konsekwencji i współpracy będziemy mogli konsekwentnie zmieniać oblicze profilaktyki grypy w Polsce oraz ograniczać medyczne, społeczne i ekonomiczne skutki grypy" - czytamy w liście.

List powstał podczas debaty Flu Forum 2014.

Treść listu i rekomendacje: plik pdf do pobrania.


autor/ źródło: JJX, Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Stanisław Radowicki


W Polsce na mięśniaki macicy cierpi około 40 proc. kobiet. Połowa tych przypadków wiąże się z dolegliwościami, które uniemożliwiają…Naukowcy kwestionują skuteczność znanego leku na…

Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka…

W łódzkim osiem poradni wycofało się z pakietu…

Redakcja

GIF wspiera rozwój farmacji szpitalnej

Nadal bowiem uczestnictwo farmaceutów przy podejmowaniu kluczowych decyzji terapeutycznych jest rzadkością w polskich szpitalach. Problemem jest również brak nowoczesnego wyposażenia w aptekach szpitalnych. Dobra współpraca farmaceutów…
GIF
Farmacja

Posłowie chcą, by NFZ finansował szczepienia ochronne…

Zwiększa się skuteczność leczenia nowotworów…

Redakcja

Tajny program w Norwegii: przez lata lekarze pobierali organy ze zwłok dzieci

Jak podaje Gazeta Wyborcza, jeden z norweskich profesorów tłumaczył, że każdy, kto słyszał płacz rodziców po stracie dziecka, powinien zrozumieć motywację lekarzy. Ale norweski Instytut Zdrowia Publicznego wszczął kontrolę i natychmiast wstrzymał…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Przetwarzanie danych osobowych dawców szpiku zgodne…

Epidemiolodzy: ebola zaatakuje Europę w ciągu 20…