Dyrektorzy szpitali: wdrożenie od stycznia norm zatrudnienia pielęgniarek - nierealne

Od stycznia 2019 r. mają wejść w życie normy zatrudnienia pielęgniarek: na jedno łóżko na oddziale zachowawczym 0,6 etatu pielęgniarskiego, a na zabiegowym - 0,7. Dyrektorzy szpitali oceniają, że przy tak dużym deficycie kadr wdrożenie tych regulacji jest nierealne.Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych szacuje, że w związku z wprowadzeniem norm konieczne będzie zatrudnienie nawet 10 tys. pielęgniarek. W jej ocenie ta liczba byłaby jeszcze większa gdyby nie fakt, iż sporo pielęgniarek z uprawnieniami emerytalnymi pozostaje w zawodzie. A część pracuje na więcej niż jednym etacie - informuje Gazeta Wyborcza.

W czwartek (30 sierpnia) Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich zaapelowały w tej sprawie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego postulując odroczenie wdrożenia norm do czasu wykształcenia i wejścia do systemu nowych pielęgniarek.

Agata Semik, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Świętokrzyskiem zapowiada, że jeśli dyrektorzy szpitali wymuszą na ministrze zdrowia takie rozwiązanie, pielęgniarki będą musiały zareagować. (Więcej: wyborcza.pl)


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia/fot.PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Warszawa: gigantyczne śledztwo ws. szpitala MSW nie wykazało nieprawidłowości


Prokuratura umorzyła jedno z największych śledztw. Potwierdza, że Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie nie wyłudzał świadczeń…2 mln Polaków cierpi na przewlekłą obturacyjną…

Co nowego w endometriozie i ginekologii operacyjnej?…

Czy UOKiK odwoła się od wyroku ws. homeopatii?

Kolejne nominacje profesorskie

Od 1 maja nowy wykaz leków refundowanych

MZ o szkoleniach dla lekarzy i pielęgniarek nt. technologii…

OZZL domaga się uregulowania kwestii dyżurów rezydentów

Sondaż: czy powinniśmy wprowadzić oświadczenia…

Gdańsk: pielęgniarki chcą przeprosin za sugestie…