Dyrektorzy szpitali: wdrożenie od stycznia norm zatrudnienia pielęgniarek - nierealne

Od stycznia 2019 r. mają wejść w życie normy zatrudnienia pielęgniarek: na jedno łóżko na oddziale zachowawczym 0,6 etatu pielęgniarskiego, a na zabiegowym - 0,7. Dyrektorzy szpitali oceniają, że przy tak dużym deficycie kadr wdrożenie tych regulacji jest nierealne.Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych szacuje, że w związku z wprowadzeniem norm konieczne będzie zatrudnienie nawet 10 tys. pielęgniarek. W jej ocenie ta liczba byłaby jeszcze większa gdyby nie fakt, iż sporo pielęgniarek z uprawnieniami emerytalnymi pozostaje w zawodzie. A część pracuje na więcej niż jednym etacie - informuje Gazeta Wyborcza.

W czwartek (30 sierpnia) Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich zaapelowały w tej sprawie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego postulując odroczenie wdrożenia norm do czasu wykształcenia i wejścia do systemu nowych pielęgniarek.

Agata Semik, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Świętokrzyskiem zapowiada, że jeśli dyrektorzy szpitali wymuszą na ministrze zdrowia takie rozwiązanie, pielęgniarki będą musiały zareagować. (Więcej: wyborcza.pl)


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia/fot.PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ żąda od lekarzy zwrotu nienależnej refundacji. Co na to lekarze?


13 maja br. ZK OZZL złożył do Prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa i dyrektorów oddziałów NFZ…Z ankiet wyłonił się przykry obraz wizyty ginekologicznej…

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Eksperci: reforma kolejkowa wymaga miliardowych nakładów

Stwardnienie rozsiane nie musi doprowadzić do wózka…

NIK zajął się odpadami medycznymi

W ciągu 2 lat znikną papierowe recepty. Jak będzie…

OZZL skarży do TK zapis dot. odmowy przyjęcia dziecka…

Porozumienie Zawodów Medycznych chce spotkania z…

Resort zdrowia chce stworzyć zachęty do współpracy…