Droższe leki na receptach wystawianych po osiemnastej?

Lekarze rodzinni mają przyjmować pacjentów tylko w godzinach 8–18. Tak chce NFZ. Ci zastanawiają się czy mogą wypisywać recepty refundowane pacjentom, przyjmowanym po tej godzinie.Niektórzy lekarze uważają, że w tej sytuacji obsługiwanie pacjentów po godzinie 18.00 będzie możliwe wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Wypowiadając się dla "Rzeczpospolitej" dr Jerzy Radziszowski z Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego zapowiada: - W takim razie nie będziemy wypisywać po godz. 18 recept refundowanych, a przed ósmą pacjenci nie będą mogli oddać w przychodni próbek do badań.

W zasadzie byłoby to zgodne z prawem, ale... - Czas pracy w poradni podstawowej opieki jest określony ustawą - POZ udziela świadczeń od poniedziałku do piątku od 8.00-18.00. Ale to nie jest takie proste, podobnie jak cała medycyna, a zwłaszcza wtedy, gdy pacjent chory wymaga pomocy - mówiła nam wcześniej Bożena Janicka, prezes Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Podkreślała, że praca po godz. 18.00 jest czymś normalnym w tym zawodzie. - Przyjmując dziennie 50-70 pacjentów nie sposób policzyć ilekroć tak właśnie jest, że kończymy po 18.00. Wynika to z wielu aspektów, m.in. liczby chorych, zwłaszcza w okresach dużych zachorowań. Czy po 18.00 mamy odsyłać pacjentów np z gorączką? - pyta.

Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zwraca uwagę, że wszystko jest zgodne z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2013, poz. 1248) - placówki POZ zapewniają dostępność do świadczeń od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 18.00.. 

MOW NFZ wystosował do  Centrali NFZ zapytanie dotyczące możliwości otwarcia przychodni/ośrodka zdrowia podstawowej opieki zdrowotnej poza godzinami wymaganej dostępności „dziennego" POZ (8.00-18.00), w celu np. rejestracji pacjentów lub udzielania świadczeń, w tym pobieranie krwi pacjentom. 

- Jednak w oparciu o obwiązujące przepisy Centrala Funduszu nie znalazła uzasadnienia dla wydłużenia godzin pracy po godzinie 18.00 - wyjaśniała nam Kwiecień.


autor/ źródło: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wójcik-Klikiewicz odwołana z powodu "braku dostępu do danych NFZ"


Podstawą odwołania Pani Barbary Wójcik-Klikiewicz jako przedstawiciela NFZ z Rady Przejrzystości AOTM jest art. 31s ust. 16 pkt 6 ustawy…18-latkowie nie mają wiedzy dot. chorób przenoszonymi…

Polska wciąż ma jeden z najwyższych wskaźników…

Specjalizacja dla każdego młodego lekarza

Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?

Szpital skrócił kolejki oczekujących na zabiegi…

Prezydenckie nominacje profesorskie

Projekt zarządzenia NFZ niezgodny z oczekiwaniami…

Porozumienie Zielonogórskie popiera protest pielęgniarek

Redakcja

Świętokrzyskie: w szpitalach brakuje pacjentów onkologicznych

Prawie 18 tys. złotych mniej niż w grudniu dostał szpital w Chmielniku na świadczenia z zakresu chirurgii. Te pieniądze zostały przesunięte w ramach pakietu onkologicznego. Jednak od początku roku do szpitala nie trafił nawet jeden pacjent, który…
TVP regionalna
Prasa