Do okulisty znowu ze skierowaniem, MZ uzasadnia dlaczego

Od 1 stycznia 2015 r. do okulisty i dermatologa potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Zdaniem lekarzy, to ograniczy dostęp pacjentów do specjalistów.- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek realizować świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia. 

Według rzecznika ministra, zakres badań, które może zlecić lekarz POZ, jest wystarczający do oceny stanu zdrowia pacjenta w podstawowym zakresie bez konieczności zasięgania opinii lekarza specjalisty.

- Analizy przeprowadzone przez NFZ wykazały, że 70 proc. pacjentów pojawia się u lekarza okulisty raz lub dwa razy w roku i wymaga jedynie podstawowego badania, które zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby wykonać lekarz POZ, np. zapalenie spojówek, jęczmień. Dzięki temu pacjenci z bardziej skomplikowanymi schorzeniami szybciej dostaną się do lekarza okulisty - dodaje Krzysztof Bąk.

W opinii MZ, w przypadku dermatologa - 60 proc. wizyt to wizyty jednorazowe. - Część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ, m.in. zapalenie skóry, grzybica - wyjaśnia Bąk.

Część lekarzy twierdzi, że zmiany są podyktowane wyłącznie oszczędnościami. NFZ za poradę specjalistyczną płaci średnio 60 zł, podczas gdy lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej płaci się ryczałtem - ok. 8 zł.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/


autor/ źródło: Trójmiasto Gazeta.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Eksperci: niech powstaną specjalne zespoły oceny geriatrycznej


Screening obowiązkowy dla wszystkich pacjentów 80+ czy tworzenie zespołów oceniających zdrowie osób starszych, opłacanych przez NFZ -…Olej, który pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Lekarze rodzinni nie chcą onkologicznych szkoleń

W każdym powiecie przynajmniej jeden szpital zapowiada…

Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

"Pokonać sepsę" - kongres we Wrocławiu

Redakcja

X Międzynarodowe Sympozjum Choroby Przełyku i Żołądka

Program naukowy tegorocznego Sympozjum stanowi pewną formę podsumowania aktualnego stanu wiedzy na temat diagnostyki i terapii chorób przełyku i żołądka, a jednocześnie, w zamyśle organizatorów ma przybliżyć potencjalne kierunki rozwoju chirurgii…
Mat. prasowy
Konferencje

Miało przybyć lekarzy rodzinnych: gdzie będą się…

Redakcja

FPZ: sądziliśmy, że po Arłukowiczu może być tylko lepiej

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie nie ukrywają rozczarowania: dotychczas sądzili, że po Bartoszu Arłukowiczu może być tylko lepiej. Obecnie oceniają, że nowy minister zdrowia zachowuje się jak showman, który…
PZ, KLX/Rynek Zdrowia
Prasa