Dla NFZ tzw. deklaracja wiary nie może być podstawą do zerwania umowy z lekarzem

Prawo i Sprawiedliwość wzywa na pomoc rzecznik praw obywatelskich, by broniła lekarzy podpisujących Deklarację wiary przed represjami, m.in. ze strony NFZ.Jak podaje Gazeta Wyborcza, Krzysztof Szczerski, poseł PiS oceniając, że dochodzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania, zwrócił się o ''pilną interwencję i zajęcie stanowiska wobec gwałtownie narastającej fali nietolerancji na tle religijnym".

Oprócz "nietolerancji" wobec sygnatariuszy deklaracji posła PiS martwią także "groźby", jak np. "sugerowane zrywania kontraktów z NFZ czy pozbawiania pracy".

Fundusz poproszony przez Gazetę o ustosunkowanie się do Deklaracji wiary odpowiada: "Deklaracja nie może być podstawą do zerwania umowy z lekarzem. Podstawą może być tylko odmowa wykonania w placówce świadczeń określonych w kontrakcie z NFZ".

Fundusz informuje, że nie otrzymał skarg ze strony pacjentów na korzystanie przez lekarzy z klauzuli sumienia. Zaznacza przy tym: "W przypadku informacji czy skargi Fundusz najpierw interweniuje, to znaczy przeprowadza kontrolę, w konsekwencji której może również nałożyć karę, a nawet zerwać umowę".

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ o umowach i sprawozdawczości dla świadczeniodawców


Jak poinformował Fundusz, Rada Narodowego Funduszu Zdrowia przyjęła rekomendacje Zespołu problemowego d/s kontroli postępowania w sprawie…Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości?

Kierownik apteki tylko ze specjalizacją?

Kraków: szpital zaczyna nowatorskie badania wcześniaków

Podwyższony poziom cholesterolu może być czynnikiem…

Redakcja

Spóźniona ustawa transgraniczna to strata dla szpitali

W prawie wszystkich krajach UE działają już krajowe punkty kontaktowe (KPK) dla pacjentów, którzy chcą korzystać z leczenia transgranicznego. W Polsce tę funkcję pełni jednoosobowo pracownik NFZ, z którym można się skontaktować…
Dziennik Gazeta Prawna
Prawo i zarządzanie

Zdrowie publiczne jest zadaniem wszystkich resortów

Wzrasta współczynnik umieralności na raka piersi.…

Redakcja

Co jest problemem powiatowych szpitali?

Wielu ekspertów i polityków toczy spory, czy utworzenie trzystopniowego systemu administracji samorządowej miało sens, czy system dwustopniowy, z pominięciem powiatów, nie byłby tańszy i efektywniejszy. Wątpliwości budzi także utworzenie…
Maciej Biardzki/Medexpress.pl
Prasa

Nowe elementy list oczekujących od 1 kwietnia