Debata: jak skrócić kolejki do lekarzy?

Samo zwiększenie nakładów na usługi medyczne nie przyniesie skrócenia kolejek do lekarzy - mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w poniedziałek (17 marca), w Urzędzie Miasta Krakowa. Zdaniem specjalistów konieczne są kompleksowe zmiany w systemie opieki medycznej.Andrzej Kosiniak - Kamysz, minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, mówił, że w ostatnich latach wyraźnie poprawiło się wyposażenie szpitali i standard leczenia, bo w Polsce wdrożono wiele procedur medycznych, wcześniej niedostępnych, ale jednocześnie pacjentowi "daleko do tych usług".

Jego zdaniem należy się zastanowić nad wykorzystaniem potencjału podstawowej opieki zdrowotnej.

- Czy stawka kapitacyjna jest korzystna, czy może powinna być jak w Hiszpanii w niektórych okręgach podzielona na dwie części: za gotowość do świadczenia usług i za jakość i liczbę porad - mówił Andrzej Kosiniak - Kamysz.

Dodał, że lekarz POZ powinien mieć większą swobodę działania, żeby mógł przejąć faktyczną opiekę nad chorym, wysyłając go do specjalisty dopiero wtedy, gdy sam nie będzie sobie radził. 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza wątpliwe jest, czy da się "zrobić rewolucję w kolejkach" bez wzrostu składki zdrowotnej do 10 proc.: - Podniesienie składki to decyzja polityczna, ale systematycznie ona musi wzrastać.

Dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska powiedziała, że w ciągu dziesięciu lat nakłady na ochronę zdrowia w Małopolsce wzrosły ponaddwukrotnie, ale kolejki do lekarzy wcale nie są mniejsze. Jak zaznaczyła, wzrosła wycena poszczególnych typów świadczeń, ale nie ich liczba. Pozytywny przykład to tomografia komputerowa, gdzie wraz ze wzrostem nakładów wzrosła dostępność.

Wpływ na zwiększenie kolejek ma m.in. rozwój technologii medycznych: - Wprowadzając nowe technologie na rynek, rozszerzamy kryteria kwalifikacyjne do włączania pacjentów do poszczególnych terapii. Czasami niemal z dnia na dzień grupa osób uprawnionych do terapii zwiększa się skokowo- powiedziała Bulanowska. Dyrektor małopolskiego NFZ dodała, że pacjenci zapisują się do tego samego specjalisty w kilku poradniach i to też ma wpływ na długość kolejek. 

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że aby skrócić kolejki, zmiany w systemie opieki zdrowotnej muszą być kompleksowe, a nie dokonywane wyrywkowo, tylko w jednej dziedzinie, bo zniesienie limitów świadczeń tylko w jednej dziedzinie, np. onkologii, nie rozwiąże problemów.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
MZ o szkoleniach dla lekarzy i pielęgniarek nt. technologii informacyjnych


Cykl szkoleń o nowoczesnych technologiach informacyjno-komunikacyjnych i platforma e-learningowa pomogą kadrze medycznej i zarządzającej…Nowe otwarcie w insulinoterapii?

Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

NFZ kontrolował ordynację lekarską

Redakcja

Nowe wzory deklaracji w poz

Nowe wzory deklaracji to efekt obowiązywania od 11 czerwca br. nowego rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (DzU z 2014 r., poz.779). Jednocześnie…
portalemedyczne.pl
Ministerstwo Zdrowia
Redakcja

GIF wycofuje z obrotu krople do nosa

Chodzi o Oxalin 0,025 proc. Wycofany został produkt o numerze serii 01YL0913 i dacie ważności: 09.2016. Preparat stosowany jest w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, wywoływanej przeziębieniem czy zapaleniem zatok.  Producent…
GIF
Komunikat

Prywatne firmy medyczne chcą inwestować w opiekę…

Redakcja

Niewydolność serca u kobiet - wyzwania diagnostyki i terapii. Ogólnopolska Konferencja Sekcji Chorób Serca u Kobiet

Choroby krążenia są główną przyczyną zgonów wśród kobiet w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że aż 53% kobiet umiera z powodu chorób układu krążenia. Choroby te jeszcze niedawno, były uznawane za typowo męskie…
Infonfz/Mat. prasowe
Konferencje

Czy Ewa Kopacz widzi w rządzie Bartosza Arłukowicza?

Medycyna precyzyjna wyleczy większość chorób genetycznych.…