Debata: jak skrócić kolejki do lekarzy?

Samo zwiększenie nakładów na usługi medyczne nie przyniesie skrócenia kolejek do lekarzy - mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w poniedziałek (17 marca), w Urzędzie Miasta Krakowa. Zdaniem specjalistów konieczne są kompleksowe zmiany w systemie opieki medycznej.Andrzej Kosiniak - Kamysz, minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, mówił, że w ostatnich latach wyraźnie poprawiło się wyposażenie szpitali i standard leczenia, bo w Polsce wdrożono wiele procedur medycznych, wcześniej niedostępnych, ale jednocześnie pacjentowi "daleko do tych usług".

Jego zdaniem należy się zastanowić nad wykorzystaniem potencjału podstawowej opieki zdrowotnej.

- Czy stawka kapitacyjna jest korzystna, czy może powinna być jak w Hiszpanii w niektórych okręgach podzielona na dwie części: za gotowość do świadczenia usług i za jakość i liczbę porad - mówił Andrzej Kosiniak - Kamysz.

Dodał, że lekarz POZ powinien mieć większą swobodę działania, żeby mógł przejąć faktyczną opiekę nad chorym, wysyłając go do specjalisty dopiero wtedy, gdy sam nie będzie sobie radził. 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza wątpliwe jest, czy da się "zrobić rewolucję w kolejkach" bez wzrostu składki zdrowotnej do 10 proc.: - Podniesienie składki to decyzja polityczna, ale systematycznie ona musi wzrastać.

Dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska powiedziała, że w ciągu dziesięciu lat nakłady na ochronę zdrowia w Małopolsce wzrosły ponaddwukrotnie, ale kolejki do lekarzy wcale nie są mniejsze. Jak zaznaczyła, wzrosła wycena poszczególnych typów świadczeń, ale nie ich liczba. Pozytywny przykład to tomografia komputerowa, gdzie wraz ze wzrostem nakładów wzrosła dostępność.

Wpływ na zwiększenie kolejek ma m.in. rozwój technologii medycznych: - Wprowadzając nowe technologie na rynek, rozszerzamy kryteria kwalifikacyjne do włączania pacjentów do poszczególnych terapii. Czasami niemal z dnia na dzień grupa osób uprawnionych do terapii zwiększa się skokowo- powiedziała Bulanowska. Dyrektor małopolskiego NFZ dodała, że pacjenci zapisują się do tego samego specjalisty w kilku poradniach i to też ma wpływ na długość kolejek. 

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że aby skrócić kolejki, zmiany w systemie opieki zdrowotnej muszą być kompleksowe, a nie dokonywane wyrywkowo, tylko w jednej dziedzinie, bo zniesienie limitów świadczeń tylko w jednej dziedzinie, np. onkologii, nie rozwiąże problemów.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wrocław: wiosną i latem rośnie liczba zawałów


Wiosna i lato to pogoda wyżowa, skoki ciśnienia i burze, które nie służą osobom z problemami kardiologicznymi. Ratownicy oceniają, że…NFZ podsumował refundację za 4 miesiące 2014 r.

Nagrody dla szpitali za pieniądze. Czy to w porządku?

Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję uważa…

Prezydium NRL podjęło cztery stanowiska

IX Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii…

Internet coraz częściej zastępuje Polakom lekarza.…

Redakcja

MZ: wykaz świadczeń odrębnie finansowanych

Rozporządzenie określa wykaz świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania i rozliczanych odrębnie w ramach kwoty zobowiązania umów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Ustalano…
MZ/Infonfz
Ministerstwo Zdrowia
Redakcja

NFZ ws. ustalenia unikalnego numeru identyfikującego receptę

Ustala się następujący sposób budowy unikalnego numeru identyfikującego receptę nadawanego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia od cyfry piątej do dwudziestej, z których: 1) cyfra piąta - przyjmuje wartość "0";         
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ

Konstanty Radziwiłł przyznaje: kompetencje lekarzy…