Czy młoda krew może być cudowny lekiem na starzenie?

Dwa zespoły naukowe opublikowały w ''Nature Medicine'' i ''Science'' prace dowodzące, że krew młodych myszy odwraca proces starzenia się u dojrzałych osobników.Jak podaje Gazeta Wyborcza, w latach 50. ubiegłego wieku Clive M. McCay z Uniwersytetu Cornella rozpoczął badania nad krwią jako potencjalnym źródłem młodości. Naukowiec postanowił dać krew młodych szczurów osobnikom starym, ale nie zadowolił się zwykłą transfuzją. Na kilka tygodni zszywał on za skórę na boku młodego szczura ze starym, tworząc pseudosyjamskie bliźniaki.

W tym czasie naczynia krwionośne obu szczurów rozrastały się, łącząc układy krążenia tych zwierząt. Krew z młodego osobnika mieszała się z tą od starego. Dr McCay twierdził, że tkanka chrzęstna szczurów wyglądała na odmłodniałą. Jednak nie był w stanie dowieść tego, w jaki sposób doszło do tej transformacji.

Thomas A. Rando, profesor neurologii ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii powtórzył doświadczenia sprzed 60 lat. Połączył młode i stare myszy na pięć tygodni. W 2005 roku w tygodniku "Nature" opublikował pracę, z której wynikało, że po jego doświadczeniach mięśnie starszych osobników zaczęły naprawiać się tak szybko jak u młodych myszy. Z kolei młode myszy postarzały się.

Amy J. Wagers, członkini zespołu dr. Rando, postanowiła kontynuować badania - w ubiegłym roku dowiodła, że można też za pomocą krwi odmłodzić stare mysie serce.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje e-zwolnienia


Projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakłada wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich. Na wniosek…MZ przeciwne dostępności pigułki "dzień po" bez…

Redakcja

Projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów

Nowe rozporządzenie określa m.in.: wykaz specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych; wykaz modułów podstawowych właściwych dla danego szkolenia specjalizacyjnego i wykaz specjalizacji posiadających wspólny moduł podstawowy; wykaz modułów…
rcl.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

O stwardnieniu guzowatym niewiele wiedzą nawet lekarze

Samorząd lekarski chce zobaczyć sprawozdanie ws.…

Lekarze płacą kary w związku z wystawianiem recept.…

Polio nie zagraża Polsce zapewnia PZH

Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej…

Polki chore na zaawansowanego raka piersi nadal czekają…

Polskie urządzenie do samodzielnego wykrywania raka…