Czy młoda krew może być cudowny lekiem na starzenie?

Dwa zespoły naukowe opublikowały w ''Nature Medicine'' i ''Science'' prace dowodzące, że krew młodych myszy odwraca proces starzenia się u dojrzałych osobników.Jak podaje Gazeta Wyborcza, w latach 50. ubiegłego wieku Clive M. McCay z Uniwersytetu Cornella rozpoczął badania nad krwią jako potencjalnym źródłem młodości. Naukowiec postanowił dać krew młodych szczurów osobnikom starym, ale nie zadowolił się zwykłą transfuzją. Na kilka tygodni zszywał on za skórę na boku młodego szczura ze starym, tworząc pseudosyjamskie bliźniaki.

W tym czasie naczynia krwionośne obu szczurów rozrastały się, łącząc układy krążenia tych zwierząt. Krew z młodego osobnika mieszała się z tą od starego. Dr McCay twierdził, że tkanka chrzęstna szczurów wyglądała na odmłodniałą. Jednak nie był w stanie dowieść tego, w jaki sposób doszło do tej transformacji.

Thomas A. Rando, profesor neurologii ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii powtórzył doświadczenia sprzed 60 lat. Połączył młode i stare myszy na pięć tygodni. W 2005 roku w tygodniku "Nature" opublikował pracę, z której wynikało, że po jego doświadczeniach mięśnie starszych osobników zaczęły naprawiać się tak szybko jak u młodych myszy. Z kolei młode myszy postarzały się.

Amy J. Wagers, członkini zespołu dr. Rando, postanowiła kontynuować badania - w ubiegłym roku dowiodła, że można też za pomocą krwi odmłodzić stare mysie serce.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
WHO: średnia długość życia kobiet - 73 lata, mężczyzn - 68 lat


Oczekiwana długość życia na świecie wzrosła dla kobiet do 73 lat, a dla mężczyzn do 68 lat, co oznacza, że od 1990 roku zwiększyła…Komunikat URPL w sprawie działań niepożądanych…

RPO: NFZ odmawia danych pełnomocnikom osób ubezwłasnowolnionych

Radiologia interwencyjna szansą na wyleczenie większej…

Senat poparł tzw. pakiet kolejkowy; ustawy trafią…

Karty pacjentów chronił prowizoryczny parawan. Jest…

Co dziesiąty Polak z nowotworem krwi ma szpiczaka.…

Co w lecznicach może pozostać tajemnicą przedsiębiorcy?

Resort zdrowia zapytał o powoływanie się na klauzulę…

Pielęgniarki mają wątpliwości ws. wypisywania…