Czy likwidacja wyższych stawek za pacjentów z chorbomi przewlekłymi pogorszy ich sytuację

Jednym z kluczowych aspektów leczenia w POZ jest otoczenie szczególną opieką pacjentów z chorobami przewlekłymi. Miejmy nadzieję, że likwidacja wyższych stawek za te grupy pacjentów nie pogorszy ich sytuacji - powiedział PAP ekspert Pracodawców RP Robert Mołdach.W wynegocjowanym przez PZ i MZ porozumieniu nie udało się utrzymać obowiązujących do ub.r. potrójnych stawek za pacjentów z chorobami przewlekłymi - układu krążenia i cukrzycą. Od stycznia wzrasta ona tylko w zależności od wieku pacjenta. Mołdach zwrócił uwagę, że jednym z kluczowych aspektów leczenia w POZ jest otoczenie szczególną opieką pacjentów z chorobami przewlekłymi.

- Sprawa poświęcenia tym pacjentom większej ilości czasu to kwestia fundamentalna. I to zapewne było elementem negocjacji. Jeżeli zgodzono się, że nie będzie mnożnika 3,0 dla tych grup, to znaczy, że musiano ustalić jakieś inne rozwiązanie, być może ryczałtowe - przez zwiększenie stawki (kapitacyjnej) - zaznaczył Mołdach.

Resort zdrowia zapowiedział również powołanie zespołu do monitorowania wdrażania pakietu onkologicznego. W opinii Mołdacha zespół taki powinien opracować wytyczne do wydawania pacjentom karty szybkiej diagnostyki onkologicznej. Ekspert ocenił, że opracowanie takich wytycznych to kluczowa sprawa dla relacji między lekarzami a pacjentami. Jego zdaniem określenie jednoznacznych wskazań medycznych do wydania karty sprawi, że kwestia ta nie będzie podlegać subiektywnej ocenie lekarza.

- Pacjent oczekuje szybkiego określenia, czy ma chorobę nowotworową, czy też nie. A w sytuacji, kiedy wskazania onkologiczne nie są jednoznaczne, lekarz będzie kierował się osobiście interpretowaną czujnością onkologiczną - wskazywał ekspert. Wyraził też nadzieję, że zespół ekspertów, który powstanie w ministerstwie na mocy ustaleń z PZ, takie wytyczne opracuje.

Jak dodał, jasne i czytelne kryteria wydania karty pozwolą uniknąć sytuacji, w której pacjent, gdy spotka się z odmową jednego lekarza, uda się do innego, który mu ją wystawi.


autor/ źródło: PAP/Fot.: Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Najnowsza metoda usunięcia zaćmy może wyleczyć również inne wady wzroku


Zaćma, czyli postępujące zmętnienie soczewki oka, jest coraz częstszą przypadłością w starzejących się społeczeństwach. Choroba…Redakcja

Korytarze ratunku mogą skrócić dojazd karetki o sześć minut

Chodzi o to, że gdy dostrzegamy korek od razu zjeżdżamy na bok - na lewo i na prawo, równolegle do osi jezdni. Powstaje wtedy równy, dość szeroki i wolny obszar. Ten tzw. korytarz ratunku (emergency corridor), który z powodzeniem funkcjonuje…
Wyborcza.pl
Prasa

Gorzów Wlkp.: Sanepid zawiadamia prokuraturę ws.…

W ocenie TK racjonalne, aby NFZ wskazywał innego…

Lekarz z Karbali: nie mieliśmy doświadczenia, popełnialiśmy…

Elektrostymulacja mózgu może zwiększyć kreatywność.…

Redakcja

NFZ ws. projektu dot. zawierania umów na lecznictwo uzdrowiskowe

Opublikowany projekt określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w…
nfz.gov.pl
NFZ

Nowy czas pracy pracowników medycznych a wynagrodzenia

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…

Czy apteka będzie ukarana za obniżkę ceny leków?