Czy kolejna tragedia w gdańskim UCK jest kwestią czasu?

Pielęgniarki z gdańskiego UCK ostrzegają, iż w szpitalu może w każdej chwili dojść do kolejnej tragedii. W październiku ub. r. na skutek pomyłki zmarł pacjent, któremu pielęgniarka podczas przetaczania krwi pomyliła jej grupę.


Przed czym ostrzegają pielęgniarki?

Uważają, iż jest ich za mało w stosunku do liczby chorych, którymi się zajmują. Po tragedii wysłały 2 listy do naczelnej pielęgniarki UCK, w którym skarżyły się, iż kiedy doszło do dramatycznej pomyłki z krwią, obsada dyżurowa wynosiła sześć pielęgniarek, teraz wynosi pięć.

Domagały się zwiększenia obsady do siedmiu osób jako minimum, bez którego nie są w stanie wziąć odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów oraz ich bezpieczeństwo. Na odpowiedzi na pisma czekają do dziś.

W akcie desperacji napisały więc list do dyrektora UCK Ewy Książek-Bator. - Ani pielęgniarka koordynująca, ani zastępca czy kierownik bloku operacyjnego, ani też dyrektor ds. personalnych nie zgłaszali mi tego problemu – mówi Dziennikowi Bałtyckiemu Książek-Bator.

– Być może wynika on z błędów organizacyjnych, być może pielęgniarki wykonują czynności, np. transportowe, które nie do nich powinny należeć. Zależy nam, by przystępowały do pracy wypoczęte, bo to gwarantuje chorym bezpieczeństwo - dodaje w rozmowie z gazetą Książek – Bator. 

Od 1 maja br. personel medyczny pracujący w placówce będzie musiał uzyskać zgodę dyrekcji na dodatkową pracę poza szpitalem. 

Przypomnijmy, iż na początku października 2013 r. w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Gdańsku w Centrum Medycyny Inwazyjnej doszło do tragicznej pomyłki. Mężczyzna zmarł po tym, jak podano mu krew o niewłaściwej grupie. Wywołało to wstrząs hemolityczny. Zrobiła to pielęgniarka bez nadzoru lekarza, mimo że wymagała tego procedura.

Pielęgniarka usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Grozi jej 5 lat pozbawienia wolności.


autor/ źródło: Dziennik Bałtycki


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polscy lekarze wyznaczają standardy w leczeniu uszkodzeń słuchu. W Kajetanach najnowszej techniki diagnostycznej i chirurgicznej uczą się chirurdzy z całego świata


Trzydzieści operacji pokazowych, w tym najbardziej skomplikowanych przypadków uszkodzeń słuchu, w ciągu dwóch dni. W Światowym Centrum…Droższe leki na receptach wystawianych po osiemnastej?

OZZPiP obawia się o podwyżki pielęgniarek POZ;…

Epidemiolodzy: ebola zaatakuje Europę w ciągu 20…

Redakcja

Czy aptekarz ma obowiązek weryfikacji, komu sprzedaje lek na fakturze?

Przypadki miały miejsce w aptekach w ostatnich dniach w różnych miejscowościach województwa podlaskiego. Osobą dokonującą zakupu jest mieszkaniec/mieszkańcy jednego z województw w zachodniej Polsce. Jak ustalono nabywca podaje na fakturze…
OIA Białystok/ rynekaptek.p
Farmacja
Redakcja

Korytarze ratunku mogą skrócić dojazd karetki o sześć minut

Chodzi o to, że gdy dostrzegamy korek od razu zjeżdżamy na bok - na lewo i na prawo, równolegle do osi jezdni. Powstaje wtedy równy, dość szeroki i wolny obszar. Ten tzw. korytarz ratunku (emergency corridor), który z powodzeniem funkcjonuje…
Wyborcza.pl
Prasa

Porozumienie Zielonogórskie popiera protest pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?

Konstytucja, wolność sumienia a klauzula sumienia

Redakcja

NFZ: leczenie szpitalne - projekt zarządzenia

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie nr 89/2013/DSOZ z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów…
Narodowy Fundusz Zdrowia
Komunikat