Czy jednoczesne przyjmowanie wielu leków grozi pobytem w szpitalu?

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi często nazywane jest cichym zabójcą, ponieważ w wielu przypadkach nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. Tymczasem naukowcy w ostatnim badaniu donoszą, że kobiety z nadciśnieniem obarczone są wyższym ryzykiem chorób układu krwionośnego niż mężczyźni. Specjaliści sugerują także, że powinny one być leczone w odmienny sposób niż pacjenci płci męskiej.


Dwie twarze nadciśnienia
Badanie, którego wyniki ukazały się na łamach magazynu „Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease”, zostało przeprowadzone przez specjalistów z ośrodka Wake Forest Baptist Medical Center w Północnej Karolinie. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) około 1 na 3 dorosłe osoby w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie tętniczne, co naraża ją na dwie główne przyczyny śmierci – choroby serca i udar mózgu. 

Jednak w ostatnim badaniu naukowcy odnotowali zasadnicze różnice w zakresie mechanizmów rządzących wysokim ciśnieniem tętniczym wśród kobiet i mężczyzn. Jak podaje główny autor badania, dr Carlos Ferrario, jest to pierwszy eksperyment, który poddał analizie płeć jako istotny warunek przy doborze leków oraz oparł dobór terapii na różnorodnych czynnikach odpowiedzialnych za podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Tradycyjnie przyjmuje się, że nadciśnienie jest schorzeniem, które ma podobne cechy niezależnie od płci – mówi specjalista. Na tym samym przypuszczeniu bazują stosowane obecnie metody leczenia.

Ryzyko chorób większe u kobiet
Aby określić potencjalne różnice międzypłciowe, zespół badawczy dr. Ferraria poddał analizie dane dotyczące blisko 100 mężczyzn i kobiet w wieku ponad 53 lat z nieleczonym wysokim ciśnieniem tętniczym. W wyniku szeregu testów stwierdzono, że nie cierpieli oni na inne poważne choroby. Badania te służyły zmierzeniu sił zaangażowanych w obieg krwi, czyli cech hemodynamicznych, a także profili hormonalnych mechanizmów stojących za wysokim ciśnieniem tętniczym u kobiet i mężczyzn. Jak odkryli badacze, pacjentki posiadające tak samo wysokie ciśnienie tętnicze krwi co pacjenci, obarczone były 30-40% wyższym ryzykiem chorób naczyniowych. 

Specjaliści dowiedli także istnienia różnic fizjologicznych w damskim układzie sercowo-naczyniowym, obejmujących poziom i rodzaj hormonów zaangażowanych w regulację ciśnienia tętniczego. Badacze podają, że czynniki te mogą zmieniać nasilenie i częstotliwość chorób serca. Zdaniem dr. Ferraria, badanie ukazuje konieczność lepszego zrozumienia właściwej dla danej płci specyfiki procesów rozwoju nadciśnienia, które pozwoli na opracowanie optymalnych metod terapeutycznych dla objętej problemem populacji. Sugeruje także, że niezbędne są nowe wytyczne dotyczące leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego u kobiet, które mogą wymagać wcześniejszej i bardziej agresywnej terapii. 

Nadciśnienie najgroźniejszym zabójcą wśród kobiet
Według autorów badania, w okresie ostatnich 20-30 lat zmniejszeniu uległa śmiertelność mężczyzn w wyniku chorób sercowo-naczyniowych, jednak poprawy tej nie odnotowano wśród kobiet. Choroby serca są nadal jedną z najczęstszych przyczyn śmierci Amerykanek. Sytuacja nie wygląda lepiej także w przypadku Polek. Podczas gdy większość z nas przypuszcza, że życiu kobiet najbardziej zagrażają nowotwory, z badania „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia” wynika, że najniebezpieczniejszym zabójcą są obecnie choroby układu krążenia. Co trzecia kobieta w Polsce cierpi na nadciśnienie, a z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych co roku umiera ok. 90 tys. naszych rodaczek. 

Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim niewiedza i brak dbałości o własny organizm – jak donoszą autorzy raportu „Polki 2013”, kobiety stawiają zdrowie na ostatnim miejscu listy priorytetów. Co więcej, podczas gdy kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, jakość ich życia jest niższa. Polacy częściej zapadają bowiem na choroby śmiertelne, a Polki na takie, które prowadzą do długotrwałej niepełnosprawności. Aby ograniczyć zakres problemu, warto zainteresować się profilaktyką. 

W celu ograniczenia ryzyka podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi i chorób serca, zaleca się przede wszystkim stosowanie zdrowej diety i utrzymywanie normalnej wagi. Ważna jest także aktywność fizyczna, wystrzeganie się palenia papierosów i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.


autor/ źródło: Patrycja Karpińska/abcZdrowie.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W związku z nowelizacją Kodeksu karnego personel medyczny ma nowe obowiązki. Jakie?


Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie udzielania przez personel medyczny pomocy ofiarom przestępstw. Jakie nowe obowiązki będzie…Co trzeci mężczyzna przegrywa walkę z rakiem prostaty.…

Śmiertelność z powodu raka prostaty jest w Polsce…

Resort zdrowia chce zmienić zasady finansowania POZ

Więcej niż co czwarty badany pozytywnie ocenia służbę…

Redakcja

OZZL broni lekarzy nie posiadających tytułu specjalisty

ZK OZZL zaapelował do ministra zdrowia i NRL o poparcie swego stanowiska. Więcej: www.
OZZL
Komunikat

Eksperci: nietrzymanie moczu potrafi zrujnować życie

Leki kontra upały: uwaga, mogą działać inaczej

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym: chcemy zapewnić…

Podwyższony poziom cholesterolu może być czynnikiem…