Czy jednoczesne przyjmowanie wielu leków grozi pobytem w szpitalu?

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi często nazywane jest cichym zabójcą, ponieważ w wielu przypadkach nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. Tymczasem naukowcy w ostatnim badaniu donoszą, że kobiety z nadciśnieniem obarczone są wyższym ryzykiem chorób układu krwionośnego niż mężczyźni. Specjaliści sugerują także, że powinny one być leczone w odmienny sposób niż pacjenci płci męskiej.


Dwie twarze nadciśnienia
Badanie, którego wyniki ukazały się na łamach magazynu „Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease”, zostało przeprowadzone przez specjalistów z ośrodka Wake Forest Baptist Medical Center w Północnej Karolinie. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) około 1 na 3 dorosłe osoby w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie tętniczne, co naraża ją na dwie główne przyczyny śmierci – choroby serca i udar mózgu. 

Jednak w ostatnim badaniu naukowcy odnotowali zasadnicze różnice w zakresie mechanizmów rządzących wysokim ciśnieniem tętniczym wśród kobiet i mężczyzn. Jak podaje główny autor badania, dr Carlos Ferrario, jest to pierwszy eksperyment, który poddał analizie płeć jako istotny warunek przy doborze leków oraz oparł dobór terapii na różnorodnych czynnikach odpowiedzialnych za podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Tradycyjnie przyjmuje się, że nadciśnienie jest schorzeniem, które ma podobne cechy niezależnie od płci – mówi specjalista. Na tym samym przypuszczeniu bazują stosowane obecnie metody leczenia.

Ryzyko chorób większe u kobiet
Aby określić potencjalne różnice międzypłciowe, zespół badawczy dr. Ferraria poddał analizie dane dotyczące blisko 100 mężczyzn i kobiet w wieku ponad 53 lat z nieleczonym wysokim ciśnieniem tętniczym. W wyniku szeregu testów stwierdzono, że nie cierpieli oni na inne poważne choroby. Badania te służyły zmierzeniu sił zaangażowanych w obieg krwi, czyli cech hemodynamicznych, a także profili hormonalnych mechanizmów stojących za wysokim ciśnieniem tętniczym u kobiet i mężczyzn. Jak odkryli badacze, pacjentki posiadające tak samo wysokie ciśnienie tętnicze krwi co pacjenci, obarczone były 30-40% wyższym ryzykiem chorób naczyniowych. 

Specjaliści dowiedli także istnienia różnic fizjologicznych w damskim układzie sercowo-naczyniowym, obejmujących poziom i rodzaj hormonów zaangażowanych w regulację ciśnienia tętniczego. Badacze podają, że czynniki te mogą zmieniać nasilenie i częstotliwość chorób serca. Zdaniem dr. Ferraria, badanie ukazuje konieczność lepszego zrozumienia właściwej dla danej płci specyfiki procesów rozwoju nadciśnienia, które pozwoli na opracowanie optymalnych metod terapeutycznych dla objętej problemem populacji. Sugeruje także, że niezbędne są nowe wytyczne dotyczące leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego u kobiet, które mogą wymagać wcześniejszej i bardziej agresywnej terapii. 

Nadciśnienie najgroźniejszym zabójcą wśród kobiet
Według autorów badania, w okresie ostatnich 20-30 lat zmniejszeniu uległa śmiertelność mężczyzn w wyniku chorób sercowo-naczyniowych, jednak poprawy tej nie odnotowano wśród kobiet. Choroby serca są nadal jedną z najczęstszych przyczyn śmierci Amerykanek. Sytuacja nie wygląda lepiej także w przypadku Polek. Podczas gdy większość z nas przypuszcza, że życiu kobiet najbardziej zagrażają nowotwory, z badania „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia” wynika, że najniebezpieczniejszym zabójcą są obecnie choroby układu krążenia. Co trzecia kobieta w Polsce cierpi na nadciśnienie, a z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych co roku umiera ok. 90 tys. naszych rodaczek. 

Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim niewiedza i brak dbałości o własny organizm – jak donoszą autorzy raportu „Polki 2013”, kobiety stawiają zdrowie na ostatnim miejscu listy priorytetów. Co więcej, podczas gdy kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, jakość ich życia jest niższa. Polacy częściej zapadają bowiem na choroby śmiertelne, a Polki na takie, które prowadzą do długotrwałej niepełnosprawności. Aby ograniczyć zakres problemu, warto zainteresować się profilaktyką. 

W celu ograniczenia ryzyka podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi i chorób serca, zaleca się przede wszystkim stosowanie zdrowej diety i utrzymywanie normalnej wagi. Ważna jest także aktywność fizyczna, wystrzeganie się palenia papierosów i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.


autor/ źródło: Patrycja Karpińska/abcZdrowie.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo




Nieleczona obturacyjna choroba płuc może skrócić życie o 15 lat. Tylko co piąty chory wie o swoim schorzeniu i podejmuje leczenie


Prawie 80 proc. chorych nie wie, że cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a tym samym lekceważy jej objawy. Przyczyną jest…



Do połowy kwietnia osoby uczulone na trawy mają…

TK o uregulowaniu dostępu do marihuany w celach medycznych

NFZ skontrolował szpital we Wrocławiu - pacjent…

PPOZ: oczekujemy podwyżek dla pielęgniarek POZ od…

PZ wywalczyło lepsze warunki, ale pacjenci nic nie…

EMA: uwaga na sfałszowaną herceptynę

W Kolonii seria zakażeń bakterią oporną na antybiotyki

Rezydenci nie chcą wracać do klauzul, tylko eliminować

Książeczka zdrowia dziecka będzie dokumentacją…