Przypadki miały miejsce w aptekach w ostatnich dniach w różnych miejscowościach województwa podlaskiego. Osobą dokonującą zakupu jest mieszkaniec/mieszkańcy jednego z województw w zachodniej Polsce. Jak ustalono nabywca podaje na fakturze dane osoby fizycznej (bez nazwy firmy) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów farmaceutycznych i medycznych, adres i numer NIP. Płatność za towar regulowana jest w formie gotówkowej. Zakupy dotyczą pasków do pomiaru glukozy we krwi (refundowany wyrób medyczny), których zakup w hurtowni jest często niemożliwy z powodu braku na rynku.
Szef Izby, Jarosław Mateuszuk, zwraca uwagę na te zdarzenia, ponieważ znany jest mu fakt wszczęcia przez jednego z wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych (spoza województwa podlaskiego) procedury cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki dla przedsiębiorcy za sprzedaż udokumentowaną dwiema fakturami wystawionymi na osobę fizyczną, bez jakiejkolwiek nazwy firmy, z danymi adresowymi i numerem NIP.
Chodziło o sprzedaż dla dwóch osób fizycznych: dla pierwszego nabywcy 20 op. popularnego leku OTC stosowanego w regeneracji wątroby i dla drugiego nabywcy 20 op. popularnego leku OTC przeciwzakrzepowego oraz 10 op. popularnego leku OTC w saszetkach stosowanego przy przeziębieniu. Jak ustalono, nabywcy prowadzą apteki w dwóch różnych miastach.
W opinii szefa Izby, sprzedawca nie może odmówić dla nabywcy wystawienia faktury jako dowodu zakupu towaru. Podanie danych nabywcy towaru w postaci imienia i nazwiska oraz adresu wraz z numerem NIP lub numerem PESEL jest prawidłowe. Przypadki odmowy sprzedaży produktów farmaceutycznych dla pacjenta są ściśle określone w Prawie farmaceutycznym.
Jednak, by uniknąć problemów, postanowiono uzyskać jednoznaczne stanowisko inspekcji farmaceutycznej. W tej sprawie Izba prowadzi korespondencję z GIF, m.in. z prośbą o podanie podstawy prawnej obowiązku weryfikacji (o ile taki jest zawarty w prawie) nabywcy w aptece podczas dokonywania sprzedaży i dokumentowania transakcji fakturą pod kątem możliwości dalszej odsprzedaży zakupionego towaru w ramach prowadzonej przez nabywcę hurtowni, apteki, punktu aptecznego czy placówki obrotu pozaaptecznego.
Więcej: rynekaptek.pl
autor/ źródło: OIA Białystok/ rynekaptek.p
Zobacz też
Przeczytaj dodatkowo
Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku jako pierwsi w Polsce…