Cztery zdania odrębne do wyroku TK ws. klauzli sumienia

Czworo sędziów Trybunału Konstytucyjnego złożyło zdania odrębne do różnych części środowego wyroku TK ws. klauzuli sumienia lekarzy. Troje sędziów zakwestionowało uznanie niekonstytucyjności dwóch zapisów.14-osobowy skład TK orzekł, że niekonstytucyjne są: obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia oraz niemożność powołania się lekarza na klauzulę sumienia "w innych przypadkach niecierpiących zwłoki". Obowiązek powiadomienia przełożonego o skorzystaniu z klauzuli sumienia oraz uzasadnienia i odnotowania tego w dokumentacji uznano za zgodne z konstytucją.

Sędzia Stanisław Biernat był przeciwny uznaniu niekonstytucyjności obu zapisów. Według niego z wyroku wynika "przedmiotowe traktowanie pacjenta", a lekarz może "narzucać pacjentowi swój światopogląd".

R E K L A M A

W podobnym zakresie z wyrokiem nie zgadza się sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. Według niej wskazanie przez lekarza, kto dokona danego świadczenia, jest informacją neutralną, która nie jest motywem podjęcia przez pacjenta danej decyzji. Dodała, że nie jest to też "współdziałanie lekarza w złu" czy "pomocnictwo w czynie niegodziwym" (jak twierdziła NRL), bo nie przesądza, jaki użytek pacjent zrobi z tej informacji, a to, co on zrobi, będzie wszak czynem prawnie dozwolonym.

Przeciwny uznaniu niekonstytucyjności obowiązku wskazania innego lekarza lub szpitala był sędzia Andrzej Wróbel, bo jego zdaniem jest to sprzeczne z kodeksem etycznym lekarzy. - Lekarz musi brać pod uwagę sumienie pacjenta - ocenił. - To nieuzasadnione absolutyzowanie wolności sumienia, która nie podlega żadnym ograniczeniom, tak jak inne wolności - powiedział o wyroku.

Sędzia Teresa Liszcz mówiła, że zasadzie poprawnej legislacji urąga zapis o obowiązku powiadomienia przełożonego przez lekarza, bo jest on nieprecyzyjny i tak naprawdę nie wiadomo, o czym lekarz ma powiadamiać. Według niej zapis ten powinien być uznany za niekonstytucyjny.


autor/ źródło: Infonfz/PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Odmowa szczepień oznacza ryzyko powrotu chorób zakaźnych. Już za kilka lat najprostsze infekcje mogą prowadzić do śmierci


Tylko w tym roku z powodu chorób zakaźnych zmarło ponad 12 mln ludzi. Choć o wielu groźnych chorobach świat zdążył już zapomnieć,…Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?

Likwidacji stażu podyplomowego była błędem

Kolejne regulacje pakietów weszły w życie

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mówią o swoim…

Pomorscy radni połączyli Wojewódzkie Centrum Onkologii…

Redakcja

Napoje zawierające niskokaloryczne substancje słodzące pomagają w odchudzaniu

Badanie trwało 12 tygodni i objęło 279 uczestników. Jego celem było zmierzenie wpływu spożywania napojów z LNCS na zmianę wagi w ramach behawioralnego programu utraty masy ciała. Zgodnie z wynikami badań, u osób, które spożywały…
On Board PR
Artykuł

Neumann: jest szansa, że system e-zdrowie ruszy w…

NRL ws. projektów tzw. pakietu kolejkowego

NIK zajął się odpadami medycznymi