Częstochowa: uczniowie z nadwagą i otyłością zostaną objęci teleopieką medyczną

Uczniowie z Częstochowy, którzy mają problem z nadwagą i otyłością, zostaną objęci teleopieką medyczną. W odosobnionym pomieszczeniu przygotowanym dla nich w szkole będą kontaktować się online ze specjalistami, żeby porozmawiać o prawidłowej diecie.Program prozdrowotny "Monitorowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży" został we wtorek (15 kwietnia) pilotażowo zainaugurowany w dwóch szkołach w Częstochowie - szkole podstawowej i gimnazjum.

- Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 29 proc. nastolatków w wieku od 11 do 15 lat cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Szacujemy, że w Częstochowie ten problem dotyczy ok. 25 proc. uczniów - powiedziała PAP naczelnik wydziału zdrowia w Urzędzie Miasta Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Dodała, że problem z nadwagą wśród częstochowskich uczniów był już sygnalizowany w ubiegłym roku, kiedy u 83,2 proc. przebadanych dzieci z klas piątych i szóstych szkół podstawowych wykryto nieprawidłowości w wadzie postawy (postawa asymetryczna, postawa niedbała, nieprawidłowe ukształtowanie krzywizn kręgosłupa). Wśród jednej z przyczyn takiego stanu wskazywano wówczas m.in. nadwagę.

Wdrażany w Częstochowie program obejmie uczniów, których rodzice wyrażą na to zgodę.

- Jest on oparty na innowacyjnym systemie teleopieki medycznej. Dziecko usiądzie przed laptopem z włączoną kamerą i po połączeniu się z centrum opieki medycznej będzie mogło porozmawiać o swoich problemach między innymi z lekarzem, dietetykiem i rehabilitantem. To będzie indywidualna rozmowa, w trakcie której uczeń uzyska informacje na temat prawidłowego żywienia, zalecanych ćwiczeń oraz opracowanej dla niego diety. Dziecko będzie monitorowane w celu sprawdzenia postępów - dodała Stramska-Świerczyńska.

Dla uczniów, którzy wezmą udział w programie, szkoły przygotują wydzielone pomieszczenia, by - jak informuje Urząd Miiasta - uczniowie mogli rozmawiać w "przyjemnej i bezstresowej atmosferze".

Problem nadwagi i otyłości będzie poruszany również wśród rodziców m.in. na wywiadówkach.

Naczelnik wydziału zdrowia dodała, że o złych nawykach żywieniowych będzie mógł porozmawiać ze specjalistą każdy uczeń.

- Program będzie pilotażowo realizowany do końca br. w dwóch szkołach w mieście. - Jeśli się sprawdzi będziemy go kontynuować również w innych szkołach - zaznaczyła naczelnik wydziału zdrowia.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowotwór pęcherza moczowego występuje prawie cztery razy częściej u palaczy niż u osób niepalących


151 tys. Europejczyków, w tym 6 tys. Polaków, co roku dowiaduje się o tym, że choruje na nowotwór pęcherza moczowego. Choroba najczęściej…Prof. Nowiński, twórca komputerowych atlasów mózgu,…

Redakcja

Mazowiecki oddział NFZ ws. interpretacji przepisów dot. obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego

Publikacja stanowi odpowiedź na wniosek z dnia 3 sierpnia 2015 r. Fundacja „W[…]” zwana dalej Fundacją, zwróciła się o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których…
NFZ/Rynek Zdrowia
NFZ

Od 1 maja nowy wykaz leków refundowanych

W USA odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem…

Elektroniczne zwolnienia lekarskie coraz bliżej

W przypadku ratowania życia, lekarz nie ma prawa…

Redakcja

NFZ: leczenie szpitalne - projekt zarządzenia

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie nr 89/2013/DSOZ z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów…
Narodowy Fundusz Zdrowia
Komunikat

Polacy wydają coraz więcej na leki bez recepty.…

NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…