Częstochowa: uczniowie z nadwagą i otyłością zostaną objęci teleopieką medyczną

Uczniowie z Częstochowy, którzy mają problem z nadwagą i otyłością, zostaną objęci teleopieką medyczną. W odosobnionym pomieszczeniu przygotowanym dla nich w szkole będą kontaktować się online ze specjalistami, żeby porozmawiać o prawidłowej diecie.Program prozdrowotny "Monitorowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży" został we wtorek (15 kwietnia) pilotażowo zainaugurowany w dwóch szkołach w Częstochowie - szkole podstawowej i gimnazjum.

- Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 29 proc. nastolatków w wieku od 11 do 15 lat cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Szacujemy, że w Częstochowie ten problem dotyczy ok. 25 proc. uczniów - powiedziała PAP naczelnik wydziału zdrowia w Urzędzie Miasta Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Dodała, że problem z nadwagą wśród częstochowskich uczniów był już sygnalizowany w ubiegłym roku, kiedy u 83,2 proc. przebadanych dzieci z klas piątych i szóstych szkół podstawowych wykryto nieprawidłowości w wadzie postawy (postawa asymetryczna, postawa niedbała, nieprawidłowe ukształtowanie krzywizn kręgosłupa). Wśród jednej z przyczyn takiego stanu wskazywano wówczas m.in. nadwagę.

Wdrażany w Częstochowie program obejmie uczniów, których rodzice wyrażą na to zgodę.

- Jest on oparty na innowacyjnym systemie teleopieki medycznej. Dziecko usiądzie przed laptopem z włączoną kamerą i po połączeniu się z centrum opieki medycznej będzie mogło porozmawiać o swoich problemach między innymi z lekarzem, dietetykiem i rehabilitantem. To będzie indywidualna rozmowa, w trakcie której uczeń uzyska informacje na temat prawidłowego żywienia, zalecanych ćwiczeń oraz opracowanej dla niego diety. Dziecko będzie monitorowane w celu sprawdzenia postępów - dodała Stramska-Świerczyńska.

Dla uczniów, którzy wezmą udział w programie, szkoły przygotują wydzielone pomieszczenia, by - jak informuje Urząd Miiasta - uczniowie mogli rozmawiać w "przyjemnej i bezstresowej atmosferze".

Problem nadwagi i otyłości będzie poruszany również wśród rodziców m.in. na wywiadówkach.

Naczelnik wydziału zdrowia dodała, że o złych nawykach żywieniowych będzie mógł porozmawiać ze specjalistą każdy uczeń.

- Program będzie pilotażowo realizowany do końca br. w dwóch szkołach w mieście. - Jeśli się sprawdzi będziemy go kontynuować również w innych szkołach - zaznaczyła naczelnik wydziału zdrowia.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Premier oficjalnie powołał nowego prezesa NFZ


Premier Donald Tusk powołał Tadeusza Jędrzejczyka na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - podało we wtorek (3 czerwca) Ministerstwo Zdrowia.…W Nowym Jorku wykryto wirusa eboli u lekarza, który…

Rutynowa morfologia pomaga wcześnie wykryć nowotwory…

Była prezes NFZ o rozmowach resortu z Porozumieniem…

GIS alarmuje - odra zaatakuje także w Polsce

Redakcja

BCC wzywa do dyskusji dotyczącej finansowania ochrony zdrowia

W opinii Anny Janczewskiej-Radwan z BCC budżet nie zapewnia środków na wdrożenie i przeprowadzenie zmian z pakietu onkologicznego i kolejkowego, nie pozwala na realizację celów strategicznych nakreślonych przez rząd w tzw. Policy Paper oraz…
JJX, Rynek Zdrowia
Prasa
Redakcja

Czy czeka nas śmierć państwowej emerytury?

W 2014 roku średnia wysokość emerytury przyznawanej według starych zasad wyniosła 3.182,24 zł brutto (2609,44 zł netto), a według nowych zasad (czyli po reformie emerytalnej z roku 1999) już tylko 1975,53 zł brutto (1619,93 zł netto). Kwoty te stanowiły odpowiednio…
Bankier.pl/Rynek Seniora
Prasa

MZ w sprawie finansowania POZ

Redakcja

Dieta i ćwiczenia nie zawsze wystarczają w walce z otyłością. Często jedyną szansą są zabiegi chirurgiczne

Otyłość uważana jest za epidemię XXI wieku. W ciągu ostatniego półwiecza liczba osób cierpiących z tego powodu na całym świecie powiększyła się blisko dziesięciokrotnie – obecnie wynosi ona ponad 1 mld. Z danych Światowego Indeksu…
Infonfz/Newseria
Artykuł

Prawo do wykonywania zawodu dla pielęgniarek po ukończeniu…