Czarne chmury nad konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

Ministerstwo Zdrowia weźmie konsultantów pod lupę, by zapobiec konfliktowi interesów.Zgodnie z obostrzeniami, które mają wejść w życie, konsultanci będą musieli informować m.in. o:

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia zakłada też wprowadzenie oświadczeń, które będą składać konsultanci, a zebrane informacje mają być upublicznione.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” konsultanci i kandydaci na nich będą musieli również informować o członkostwie w organach spółek handlowych, spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji lub byciu przedstawicielem przedsiębiorców, zajmujących się działalnością leczniczą (np. produkcją leków lub ich obrotem, wyrobów medycznych, ubezpieczeniami medycznymi etc). Dotyczyć to będzie także posiadania akcji, bycia wspólnikiem spółki, prowadzenia badań klinicznych oraz wykonywania zadań opiniodawczych i doradczych. Konsultant będzie musiał ujawniać darowizny oraz sponsorowane wyjazdy. Jeżeli nie złoży oświadczenia na czas – wpłynie to na obniżenie jego wynagrodzenia (wynagrodzenie miesięczne konsultanta to około 700 zł). Zaś w przypadku zatajenia danych może stracić posadę.

Przy wątpliwościach co do bezstronności konsultantów, MZ będzie mógł ich zwolnić z pełnionej funkcji.


autor/ źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nowy stary minister zdrowia. Arłukowicz zostaje!


Bartosz Arłukowicz na stanowisku ministra zdrowia okazał się niezatapialny. Mim że jest jednym z najgorzej ocenianych ministrów, przetrwał…Redakcja

NFZ zapłaci szpitalowi w Olsztynie za nadwykonania z 2013 r.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Olsztynie zasądził kwotę nieco przekraczającą 5,5 mln zł za tzw. nadlimity wypracowane w 2013 r. Kwota ta została wydana na leczenie pacjentów, w przypadku których nie można…
Gazeta Wyborcza
Prawo i zarządzanie

Neumann: jest szansa, że system e-zdrowie ruszy w…

Czy i w jakiej formie wydawanać pacjentowi oryginały…

Ministerstwo Zdrowia ma wizję, expose Ewy Kopacz…

PPOZ krytycznie o pakiecie antykolejkowym

Nie mamy dostępu do nowych technologii zwalczania…

Podwyższony poziom cholesterolu może być czynnikiem…

Kujawsko-Pomorskie: Aleksander Goch konsultantem wojewódzkim…

Rośnie zużycie antybiotyków