Czarne chmury nad konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

Ministerstwo Zdrowia weźmie konsultantów pod lupę, by zapobiec konfliktowi interesów.Zgodnie z obostrzeniami, które mają wejść w życie, konsultanci będą musieli informować m.in. o:

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia zakłada też wprowadzenie oświadczeń, które będą składać konsultanci, a zebrane informacje mają być upublicznione.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” konsultanci i kandydaci na nich będą musieli również informować o członkostwie w organach spółek handlowych, spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji lub byciu przedstawicielem przedsiębiorców, zajmujących się działalnością leczniczą (np. produkcją leków lub ich obrotem, wyrobów medycznych, ubezpieczeniami medycznymi etc). Dotyczyć to będzie także posiadania akcji, bycia wspólnikiem spółki, prowadzenia badań klinicznych oraz wykonywania zadań opiniodawczych i doradczych. Konsultant będzie musiał ujawniać darowizny oraz sponsorowane wyjazdy. Jeżeli nie złoży oświadczenia na czas – wpłynie to na obniżenie jego wynagrodzenia (wynagrodzenie miesięczne konsultanta to około 700 zł). Zaś w przypadku zatajenia danych może stracić posadę.

Przy wątpliwościach co do bezstronności konsultantów, MZ będzie mógł ich zwolnić z pełnionej funkcji.


autor/ źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wrocław: zmarła pacjentka z tzw. świńską grypą


Zmarła pacjentka, u której zdiagnozowano wirusa A/H1N1. Od ponad tygodnia przebywała w izolatce w jednym z wrocławskich szpitali.Grypa zbiera żniwo. Winne ruchy antyszczepionkowe?

Wrocław: wiosną i latem rośnie liczba zawałów

Redakcja

GIF wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne

Decyzją GIF z obrotu na terenie całego kraju zostaje wycofany z obrotu produkt leczniczy Azalia (Desogestrelum) tabletki powlekane, 75 mcg, 28 tabletek, nr serii: T31394B, data ważności 01. 2015 T31394C,…
gif.gov.pl
Komunikat

Leki OTC zwierające substancje psychoaktywne - dozwolone…

Rusza sezon szczepień przeciwko grypie

Ekspert PZ: „pan minister grzebie w kalendarzu”

Więcej wad rozwojowych to skutek niepłodności,…

Pakiet kolejkowy do konsultacji

Rząd przyjął projekt ustawy dot. zmian w przyznawaniu…