CSIOZ: Internetowe Konto Pacjenta ruszy w 2014 r.

Jeszcze w tym roku gotowe do uruchomienia będą niektóre elementy systemu elektronicznej informacji medycznej, tj. Internetowe Konto Pacjenta i e-zlecenie. E-recepta i e-skierowanie mogą być uruchomione na początku 2015 r. - zapewnia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.O stopniu zaawansowania prac nad wdrożeniem projektu elektronicznej platformy informacji, tzw. P1, na czwartkowym spotkaniu prasowym poinformował dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski.W ramach projektu P1 uruchomiona ma zostać e-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie na zaopatrzenie, portal internetowy e-zdrowie i Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Zastępca kierownika projektu P1 Paweł Pierzchała zaznaczył, że to, kiedy faktycznie elektroniczna platforma zostanie uruchomiona, zależy od tempa przebiegu prac legislacyjnych.

- Zamierzamy to rozwiązanie włączyć w momencie, kiedy dostosowany będzie stan prawny. Część funkcjonalności zaczniemy włączać pod koniec tego roku. Jeżeli prawo nadąży, to z początkiem 2015 r. uruchomione zostaną kolejne funkcjonalności, tak aby w 2015 r. wszystkie elektroniczne usługi były dostępne - wyjaśnił.

Kędzierski zaznaczył, że korzystanie przez pacjentów z elektronicznych usług P1 będzie dobrowolne, co ma szczególne znaczenie dla seniorów, którzy obecnie w większości nie korzystają z internetu. Każdy pacjent na własne życzenie nadal będzie mógł korzystać z usług medycznych w taki sposób, jak do tej pory.

Osoby niekorzystające z nowych technologii, które będą chciały sięgnąć po udogodnienia elektronicznej platformy, będą mogły upoważnić np. młodszego członka rodziny, by to on w ich imieniu obsługiwał ich IKP.

Pacjent, który będzie korzystał z elektronicznej platformy, otrzyma kod recepty - na konto poczty elektronicznej lub sms. Kod ten poda w aptece i na tej podstawie recepta zostanie zrealizowana.

- Dla tych, którzy nie mają telefonów i IKP, nic się nie zmieni. Zostanie dla nich przygotowany wydruk informacyjny, który będzie bardzo podobny do dzisiejszej recepty - z podstawowymi informacjami o lekach i dawkowaniu. Ponadto, będzie tam kod kreskowy, z którym pacjent pójdzie do apteki - dodał Pierzchała.

W Polsce z internetu korzysta 17 proc. osób powyżej 60. roku życia. Według prognoz Eurostatu odsetek ten będzie się jednak zwiększał - w 2020 r. ma to być 25 proc.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Przy MZ powstał zespół oceniający minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek


Od 1 kwietnia dyrektorzy szpitali mogą niemal dowolnie ustalać, ile pielęgniarek zatrudnią. Po rozmowach z pielęgniarkami powołano specjalny…Redakcja

MZ: informacja dla par chcących wziąć udział w Programie in vitro

Placówki, które były realizatorami Programu w 2013 r., a nie są wymienione na liście, nadal go realizują – zgodnie z zawartymi umowami. Nie kwalifikują one obecnie do udziału w Programie ze względu na dużą liczbę par już zarejestrowanych…
mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

Polska w ogonie Europy pod względem leczenia alergii…

Anafilaksja jest najcięższym rodzajem alergii. Może…

Sukces w regeneracji rdzenia ma swoją długą historię

Obserwując internautów wykryją epidemię przed…

Redakcja

Wideowizyty i domowe testery objawów przyszłością medycyny. Już niebawem nawet 80 proc. pierwszych wizyt lekarskich odbywać się będzie online

– Telemedycyna jest przyszłością pod względem wstępnego i docelowego leczenia w krajach Europy Zachodniej, w krajach bogatszego świata północy. Telemedycyna ze wszystkich badań, nie tylko w Polsce, w przyszłości…
Infonfz/Newseria
Nauka i Zdrowie

Powstaje aplikacja informatyczna dla onkologów

Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej…

Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie