Co zmieniło się w pracy lekarzy POZ po 1 stycznia?

Onet zapytał lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jakie zmiany w ich pracy wprowadził pakiet onkologiczny? Czy lekarze pozytywnie oceniają zmiany?arosław Krawczyk lekarz POZ z woj. łódzkiego negatywnie ocenia pakiet. „Sposób przygotowania pakietu i jego wdrożenie jest po prostu złe, o czym zresztą informowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. (…) Pacjenci kursują między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistą i szpitalem. Lekarz POZ może założyć pacjentowi Zieloną Kartę, jeśli ma podejrzenie nowotworu, ale lekarz specjalista może to zrobić tylko wtedy, kiedy nowotwór jest już potwierdzony badaniami, w jego przypadku samo podejrzenie choroby nie wystarcza. W takiej sytuacji pacjent odsyłany jest do lekarza rodzinnego, żeby ten wystawił kartę, a pacjent mógł zgłosić się na badania, omijając kolejkę. Absurd” – ocenia w Onecie lekarz, który tłumaczy, że po wprowadzeniu pakietu onkologicznego do przychodni poz zgłasza się więcej pacjentów, którzy szukają różnych sposobów, żeby lekarz przepisał im tzw. zieloną kartę, bo dzięki temu choroba zostanie szybciej zdiagnozowana.

„Przychodzi więc do mnie dwudziestoletnia pacjentka i mówi wprost, że chce szybko sprawdzić czy nie ma nowotworu i prosi o kartę, bo w telewizji słyszała, że jest taka możliwość” – pisze Jarosław Krawczyk.

Lekarze skarżą się również na to, że oprócz dodatkowych obowiązków związanych z pakietem onkologicznym przybyło im również obowiązków związanych z wystawieniem skierowań do okulisty i dermatologa. Część pacjentów przez to zajmuje kolejkę.

Z kolei lekarka Anna Osowska przyznaje, że część „zielonych kart” wydawana jest niepotrzebnie.

„Uważam, że w wielu przypadkach Zielone Karty spowodują przeprowadzenie wielu nieuzasadnionych badań, gdyż pacjenci utożsamiają je z poprawą dostępu do diagnostyki i wręcz żądają, powołując się na komunikaty w mediach, wystawienia karty nawet w przypadku, gdy nie mają żadnych objawów chorobowych, a jedynie obciążenie rodzinne lub lęk przed rakiem” – napisała lekarska.

Lekarze są zgodni, że potrzebne są pilne zmiany, żeby dopracować pakiet onkologiczny. Część błędów powstała dlatego, że nie został wprowadzony pilotaż pakietu.


autor/ źródło: medexpress.pl/Onet.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Akademia NFZ: szkolenie z zasad prawidłowego przygotowania ofert


W dniach 6-7 maja w Mszanie Dolnej k/ Rabki Zdrój odbędzie się szkolenie z zasad prawidłowego przygotowania ofert w ramach postępowań…Zaproszenie na Jubileuszowe Spotkania Kardiologiczne…

Wchodzą w życie przepisy dot. obowiązków ratowników…

Poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych głównym…

Elektroniczne L4 pozwoli ZUS na sprawniejsze kontrole…

WHO wzywa: należy zintensyfikować szczepienia przeciwko…

Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym: chcemy zapewnić…

Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem

Naukowcy szukają leku, który może pomóc w gojeniu…