Chrząstka nosowa alternatywą dla sztucznych stawów?

Chrząstka nosowa może zastąpić zniszczoną chrząstkę stawową, na przykład w uszkodzonym kolanie - podaje New Scientist.Chrząstka stawowa, która pokrywa przemieszczające się względem siebie powierzchnie kości, zmniejsza tarcie oraz absorbuje wstrząsy. Niestety, ma ona ograniczone zdolności regeneracyjne - urazy i choroby zwyrodnieniowe mogą ją nieodwracalnie zniszczyć. Często jedynym wyjściem jest wszczepienie sztucznego stawu - informuje serwis Nauka w Polsce.

Ivan Martin ze szpitala uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria) zaproponował alternatywne rozwiązanie - zastąpienie zniszczonej chrząstki stawowej chrząstką pobraną z nosa. Komórki chrząstki tworzącej przegrodę nosową mają wielką zdolność do regeneracji.

Wstępne badania przeprowadzono na kozach - ich stawy są zbudowane podobnie do ludzkich. Chrząstka z kozich nosów została poddana działaniu czynników wzrostu i wszczepiona do uszkodzonych stawów. Zwierzęta odzyskały normalną sprawność, a przeszczepiona tkanka upodobniła się do normalnej chrząstki stawowej - także pod względem aktywności genów.

Kolejnym krokiem były podobne operacje u 9 osób, które przeprowadzono półtora roku temu. Najpierw przez cztery tygodnie naukowcy pobierali komórki i hodowali je, aby uzyskać „łatkę” o wymiarach 3 na 4 centymetry. Po jej wszczepieniu poprawił się stan wszystkich 9 osób – mogły łatwiej zginać kolana przy mniejszej bolesności. Martin uważa, że taka operacja mogłaby pomóc milionom osób z różnego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawów.


autor/ źródło: PAP-Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Butelka whisky to wyraz wdzięczności czy już łapówka?


Pacjenci zastanawiają się czasami, czy na przykład za udaną operację powinni podziękować lekarzowi. Podziękować i wręczyć prezent…Kolejne spotkanie lekarzy FPZ z decydentami: każdy…

Porada recepturowa od przyszłego roku?

Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

NFZ ogłasza konkurs na Dyrektora Śląskiego Oddziału…

Do okulisty znowu ze skierowaniem, MZ uzasadnia dlaczego

Rusza sezon szczepień przeciwko grypie

Nowe deklaracje wyboru lekarza to bubel?

XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…