Chrząstka nosowa alternatywą dla sztucznych stawów?

Chrząstka nosowa może zastąpić zniszczoną chrząstkę stawową, na przykład w uszkodzonym kolanie - podaje New Scientist.Chrząstka stawowa, która pokrywa przemieszczające się względem siebie powierzchnie kości, zmniejsza tarcie oraz absorbuje wstrząsy. Niestety, ma ona ograniczone zdolności regeneracyjne - urazy i choroby zwyrodnieniowe mogą ją nieodwracalnie zniszczyć. Często jedynym wyjściem jest wszczepienie sztucznego stawu - informuje serwis Nauka w Polsce.

Ivan Martin ze szpitala uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria) zaproponował alternatywne rozwiązanie - zastąpienie zniszczonej chrząstki stawowej chrząstką pobraną z nosa. Komórki chrząstki tworzącej przegrodę nosową mają wielką zdolność do regeneracji.

Wstępne badania przeprowadzono na kozach - ich stawy są zbudowane podobnie do ludzkich. Chrząstka z kozich nosów została poddana działaniu czynników wzrostu i wszczepiona do uszkodzonych stawów. Zwierzęta odzyskały normalną sprawność, a przeszczepiona tkanka upodobniła się do normalnej chrząstki stawowej - także pod względem aktywności genów.

Kolejnym krokiem były podobne operacje u 9 osób, które przeprowadzono półtora roku temu. Najpierw przez cztery tygodnie naukowcy pobierali komórki i hodowali je, aby uzyskać „łatkę” o wymiarach 3 na 4 centymetry. Po jej wszczepieniu poprawił się stan wszystkich 9 osób – mogły łatwiej zginać kolana przy mniejszej bolesności. Martin uważa, że taka operacja mogłaby pomóc milionom osób z różnego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawów.


autor/ źródło: PAP-Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Granat niewskazany przy różnych lekach


Granat, a także sporządzane z niego soki i wyciągi wpływają na wychwyt różnych leków. Raport dr Fanfan Zhou z Uniwersytetu w Sydney…Gdańsk: samorząd lekarski o błędach w karach nakładanych…

Czy młoda krew może być cudowny lekiem na starzenie?

CSIOZ: Internetowe Konto Pacjenta ruszy w 2014 r.

Minister Arłukowicz nieugięty: koniec negocjacji…

Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 1 888 wypadków…

Zaniedbane domy jednorodzinne w Polsce przyczyną…

Wiceprezes NFZ o pacjentach z podejrzeniem raka w…

Według ginekologów test NIFTY to milowy krok w diagnostyce…

Zdaniem eksperta NFZ nie stracił na proteście lekarzy…