Chrząstka nosowa alternatywą dla sztucznych stawów?

Chrząstka nosowa może zastąpić zniszczoną chrząstkę stawową, na przykład w uszkodzonym kolanie - podaje New Scientist.Chrząstka stawowa, która pokrywa przemieszczające się względem siebie powierzchnie kości, zmniejsza tarcie oraz absorbuje wstrząsy. Niestety, ma ona ograniczone zdolności regeneracyjne - urazy i choroby zwyrodnieniowe mogą ją nieodwracalnie zniszczyć. Często jedynym wyjściem jest wszczepienie sztucznego stawu - informuje serwis Nauka w Polsce.

Ivan Martin ze szpitala uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria) zaproponował alternatywne rozwiązanie - zastąpienie zniszczonej chrząstki stawowej chrząstką pobraną z nosa. Komórki chrząstki tworzącej przegrodę nosową mają wielką zdolność do regeneracji.

Wstępne badania przeprowadzono na kozach - ich stawy są zbudowane podobnie do ludzkich. Chrząstka z kozich nosów została poddana działaniu czynników wzrostu i wszczepiona do uszkodzonych stawów. Zwierzęta odzyskały normalną sprawność, a przeszczepiona tkanka upodobniła się do normalnej chrząstki stawowej - także pod względem aktywności genów.

Kolejnym krokiem były podobne operacje u 9 osób, które przeprowadzono półtora roku temu. Najpierw przez cztery tygodnie naukowcy pobierali komórki i hodowali je, aby uzyskać „łatkę” o wymiarach 3 na 4 centymetry. Po jej wszczepieniu poprawił się stan wszystkich 9 osób – mogły łatwiej zginać kolana przy mniejszej bolesności. Martin uważa, że taka operacja mogłaby pomóc milionom osób z różnego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawów.


autor/ źródło: PAP-Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Edukacja pacjentów po zawale to ważny element terapii


W ramach projektu "Co dalej po zawale?" planujemy szereg działań skierowanych do środowiska lekarskiego i pacjentów. Jednym z nich jest…Obrót sfałszowanymi produktami leczniczymi ma być…

Redakcja

NRL w sprawie oświadczeń składanych przez konsultantów

W ocenie prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej rozporządzenie dot. wzorów oświadczeń składanych przez konsultantów w ochronie zdrowia powinno doprecyzowywać zapisy zawarte w ustawie z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie…
NIL
Komunikat

Ginekolog straci funkcję za "Deklarację Wiary"?

Samorząd lekarski krytycznie o "pakiecie antykolejkowym"

Lekarze FPZ cieszą się z dymisji Arłukowicza

10 najgroźniejszych pasożytów, które czają się…

IMS Health o projekcie majowej listy refundacyjnej

Palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie podwyższają…

Tylko częściowa refundacja i długie kolejki ograniczają…