Chrapiesz? Nie lekceważ tych objawów

Według szacunków specjalistów nawet milion Polaków cierpi na obturacyjny bezdech senny. Jednocześnie lekarze ostrzegają, że nocne problemy z oddychaniem podczas snu mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jakie?Problemy z bezdechem sennym mogą doprowadzić do zawału czy udaru mózgu i innych problemów kardiologicznych. Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjentów? Przede wszystkim niewyspanie, zmęczenie, problemy z koncentracją.

– Problem bezdechu śródsennego jest związany z zaburzonym oddychaniem podczas snu. To również kwestia zaburzeń krążeniowo-oddechowych. Pacjent, który gorzej się wysypia, gorzej się dotlenia. Ten sen przestaje pełnić dla niego funkcje regenerujące. Wiąże się z tym też wiele konsekwencji dla naszego organizmu: większa skłonność do zawałów serca, udarów mózgu, cukrzycy i nadciśnienia – mówi laryngolog dr Michał Michalik.

Dlatego do laryngologów z takimi problemami powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, które są otyłe i chrapią, właśnie tych osób najczęściej dotyczy problem obturacyjnego bezdechu sennego.


autor/ źródło: newseria


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W Polsce maleje liczba badań klinicznych


„Badania kliniczne – korzyści i szanse” – pod takim hasłem odbyła się 20 maja br. konferencja, zorganizowana wspólnie przez Związek…NRL: Konsultacje społeczne to fikcja

Redakcja

EEC 2014: placówki zdrowia nieatrakcyjne dla rynku kapitałowego

- W tej chwili rozliczam już 17. projekt. W sumie nasz szpital pozyskał 168 mln zł na inwestycje. Wszystko to jednak jest ciągle niewystarczające - mówił Marek Nowak, dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Dr W. Biegańskiego w Grudziądzu.
JJ/Rynek Zdrowia
Prasa

Miało przybyć lekarzy rodzinnych: gdzie będą się…

Kolejne spotkanie lekarzy FPZ z decydentami: każdy…

List otwarty pielęgniarek i położnych do premier…

Warszawa: w WIM działa pierwszy w Polsce system analiz…

Według ginekologów test NIFTY to milowy krok w diagnostyce…

Redakcja

GIF wycofuje lek dla niemowląt. Powód?

Chodzi o lek dla niemowląt o nazwie Hidrasec 10 mg. Jest to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej. Taka decyzja zapadła po tym, jak w wynikach próbek leków było za mało substancji czynnej Racekadotryl w saszetce. GIF nadał sprawie rygor natychmiastowej…
GIF
Farmacja

Kardiologia w Polsce rozwinęła się nierównomiernie