Chorzy pozwą Ministerstwo Zdrowia?

- Będziemy składać pozwy, jeśli po zmianie leku pogorszą się wyniki albo przestaniemy reagować na terapię – zapowiada Jacek Gugulski z Koalicji Pacjentów Onkologicznych.


Chorzy na białaczkę z całej Polski nie chcą od 1 lipca br. być leczeni tańszymi zamiennikami leków. Stworzyli specjalną stronę internetową – www.niegenerykom.pl, na której zbierają podpisy pod petycją do ministra Arłukowicza oraz Kancelarii Prezydenta, domagając się leczenia oryginalnymi lekami. Chorzy boją się, iż staną się królikami doświadczalnymi, na których będą wypróbowywane niesprawdzone w badaniach klinicznych leki.

Pacjenci  twierdzą, że te leki, nie są zarejestrowane do leczenie przewlekłej, ostrej fazy białaczki szpikowej. Nie mają rejestracji w charakterystyce produktu leczniczego w fazie przewlekłej i w fazie akceleracji, czyli dla tych pacjentów, których jest najwięcej – mówi Jacek Gugulski. Nie jesteśmy przeciwni generykom, ale przeciwko lekom, które nie były stosowane w takich przypadkach.

- Obawiam się, że moja choroba się pogorszy. Pytałem w ministerstwie, kto weźmie odpowiedzialność za skutki zmiany leku. Usłyszałem: lekarz. To będziemy składać pozwy. Można podawać leki poza rejestracją, ale tylko gdy nie ma innej terapii. A tu jest zarejestrowany lek oryginalny – podkreśla Gugulski.


autor/ źródło: RMF FM


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Rada Przejrzystości m.in. o tocilizumabie


Na stronie internetowej AOTM opublikowany został komunikat o 39 posiedzeniu Rady Przejrzystości, które odbyło się 14 listopada br.Polscy naukowcy bliżej poznania mechanizmów chorób…

Elżbieta Puacz ponownie prezesem KRDL

Ordynator obleganej poródówki: rezydenci wolą pracę…

Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich rozszerza wcześniejszy…

mZdrowie - potrzebne europejskie przepisy chroniące…

Młodzi lekarze powinni mieć swobodę wyboru specjalizacji

IMS Health o projekcie lipcowej listy refundacyjnej

Redakcja

Lubuskie: Sanepid będzie częściej badał wodę w szpitalach

To wynik sytuacji w gorzowskiej lecznicy oraz ubiegłorocznych przypadków skażenia ciepłej wody bakterią Legionella na terenie województwa. Dotychczas takie badania w szpitalach wykonywano, w ramach nadzoru sanitarnego, raz w roku. Na ten rok…
MSX/Rynek Zdrowia
Prasa

Prezes NRL pyta ministra finansów o wyjaśnienia…