Chorzy pozwą Ministerstwo Zdrowia?

- Będziemy składać pozwy, jeśli po zmianie leku pogorszą się wyniki albo przestaniemy reagować na terapię – zapowiada Jacek Gugulski z Koalicji Pacjentów Onkologicznych.


Chorzy na białaczkę z całej Polski nie chcą od 1 lipca br. być leczeni tańszymi zamiennikami leków. Stworzyli specjalną stronę internetową – www.niegenerykom.pl, na której zbierają podpisy pod petycją do ministra Arłukowicza oraz Kancelarii Prezydenta, domagając się leczenia oryginalnymi lekami. Chorzy boją się, iż staną się królikami doświadczalnymi, na których będą wypróbowywane niesprawdzone w badaniach klinicznych leki.

Pacjenci  twierdzą, że te leki, nie są zarejestrowane do leczenie przewlekłej, ostrej fazy białaczki szpikowej. Nie mają rejestracji w charakterystyce produktu leczniczego w fazie przewlekłej i w fazie akceleracji, czyli dla tych pacjentów, których jest najwięcej – mówi Jacek Gugulski. Nie jesteśmy przeciwni generykom, ale przeciwko lekom, które nie były stosowane w takich przypadkach.

- Obawiam się, że moja choroba się pogorszy. Pytałem w ministerstwie, kto weźmie odpowiedzialność za skutki zmiany leku. Usłyszałem: lekarz. To będziemy składać pozwy. Można podawać leki poza rejestracją, ale tylko gdy nie ma innej terapii. A tu jest zarejestrowany lek oryginalny – podkreśla Gugulski.


autor/ źródło: RMF FM


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom inwestycją w zdrowie


Powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom są jedną z najlepszych inwestycji w zdrowie obywateli - uważa wiceminister zdrowia…Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie…

Senacka komisja zdrowia: bez poprawek do noweli o…

RPP: nie ma podstawy do nałożenia kar na lekarzy…

Inspekcja sanitarna powinna wchodzić w skład urzędu…

Trybunał Konstytucyjny o ograniczeniu tajemnicy lekarskiej

Innowacyjność w polskiej ochronie zdrowa na poziomie…

Polskie urządzenie do samodzielnego wykrywania raka…

Redakcja

Czy jednoczesne przyjmowanie wielu leków grozi pobytem w szpitalu?

Dwie twarze nadciśnieniaBadanie, którego wyniki ukazały się na łamach magazynu „Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease”, zostało przeprowadzone przez specjalistów z ośrodka Wake Forest Baptist Medical Center…
Patrycja Karpińska/abcZdrowie.pl
Artykuł

Zdaniem brytyjskich naukowców alzheimerem można…