Chorzy pozwą Ministerstwo Zdrowia?

- Będziemy składać pozwy, jeśli po zmianie leku pogorszą się wyniki albo przestaniemy reagować na terapię – zapowiada Jacek Gugulski z Koalicji Pacjentów Onkologicznych.


Chorzy na białaczkę z całej Polski nie chcą od 1 lipca br. być leczeni tańszymi zamiennikami leków. Stworzyli specjalną stronę internetową – www.niegenerykom.pl, na której zbierają podpisy pod petycją do ministra Arłukowicza oraz Kancelarii Prezydenta, domagając się leczenia oryginalnymi lekami. Chorzy boją się, iż staną się królikami doświadczalnymi, na których będą wypróbowywane niesprawdzone w badaniach klinicznych leki.

Pacjenci  twierdzą, że te leki, nie są zarejestrowane do leczenie przewlekłej, ostrej fazy białaczki szpikowej. Nie mają rejestracji w charakterystyce produktu leczniczego w fazie przewlekłej i w fazie akceleracji, czyli dla tych pacjentów, których jest najwięcej – mówi Jacek Gugulski. Nie jesteśmy przeciwni generykom, ale przeciwko lekom, które nie były stosowane w takich przypadkach.

- Obawiam się, że moja choroba się pogorszy. Pytałem w ministerstwie, kto weźmie odpowiedzialność za skutki zmiany leku. Usłyszałem: lekarz. To będziemy składać pozwy. Można podawać leki poza rejestracją, ale tylko gdy nie ma innej terapii. A tu jest zarejestrowany lek oryginalny – podkreśla Gugulski.


autor/ źródło: RMF FM


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NIK zapowiada wielką kontrolę medycyny


Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, dlaczego w Polsce jest za mało lekarzy. Weźmie pod lupę resort zdrowia i uczelnie medyczne - dowiedziała…W przypadku ratowania życia, lekarz nie ma prawa…

Pakiet Arłukowicza wprowadzany w pośpiechu. Czym…

Ratownicy medyczni przeciwni pracy na kontraktach

NIK zajął się odpadami medycznymi

Krótsze kolejki do specjalistów, bo pacjenci zagubieni?

Zdaniem eksperta NFZ nie stracił na proteście lekarzy…

Pakiet onkologiczny: co zawiera projekt zmian ustawy…

Poszkodowany pacjent powinien mieć pewność rekompensaty

W świętokrzyskim powstaje e-platforma turystyki…