Chorzy na białaczkę zostali wprowadzeni w błąd

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego odpowiada na petycję chorych na białaczkę, którzy domagają się umożliwienia im dalszego leczenia oryginalnymi lekami zamiast generykami.Chorzy na białaczkę z całej Polski nie chcą od 1 lipca br. być leczeni tańszymi zamiennikami leków. Stworzyli specjalną stronę internetową – www.niegenerykom.pl, na której zbierają podpisy pod petycją do ministra Arłukowicza oraz Kancelarii Prezydenta, domagając się leczenia oryginalnymi lekami. Chorzy boją się, iż staną się królikami doświadczalnymi, na których będą wypróbowywane niesprawdzone w badaniach klinicznych leki. Pod petycją podpisało się już ponad 700 osób.

Związek Pracodawców  w wydanym stanowisku „ubolewa nad tym, że chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową zostali wprowadzeni w błąd. Podważanie skuteczności nowych tańszych leków zawierających dokładnie tę samą substancję, co lek już obecny na rynku – jest działaniem na szkodę pacjentów, ponieważ objęcie refundacją tych farmaceutyków umożliwia sfinansowanie terapii dla większej liczby chorych. 

Podważanie skuteczności leków wprowadzanych do obrotu należy traktować jako szkodliwy przejaw niewiedzy lub nieuczciwą walkę z konkurencją na rynku. Nowe leki wprowadza się dziś na rynek w Polsce według przepisów UE.  Kontrola standardów badań klinicznych (w tym badań biorównoważności) oraz jakości produkcji odbywa się również zgodnie z przepisami UE. Kwestionowane nowe leki zawierają dokładnie tę samą substancję leczącą, co lek obecny już na rynku. Są jednak tańsze, bo zostały zarejestrowane po wygaśnięciu ochrony patentowej. Wprowadzanie w błąd chorych i straszenie ich nieskutecznością terapii jest działaniem wysoce szkodliwym, bo nieprawdziwym i podważającym wiarę chorego w  skuteczność zalecone przez lekarza leczenia. Pamiętajmy, że ten sam lek może mieć różne nazwy, różnych producentów i różne ceny. Ten, który został zarejestrowany jako pierwszy, miał monopol rynkowy przez ponad 20 lat. Te najnowsze są tańsze, bo zostały zarejestrowane po wygaśnięciu ochrony patentowej, więc wytwarzane w warunkach silnej konkurencji powodującej obniżanie ceny. Spadek cen umożliwia refundowanie, a tym samym objęcie leczeniem znacznie większej liczby chorych.

Firma farmaceutyczna, która zarejestrowała lek jako pierwsza – wykonała badania kliniczne potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność substancji leczącej. Dzięki temu korzystała z wyłączności rynkowej na sprzedaż tego leku. Po wygaśnięciu patentu inne firmy rozpoczynające jego produkcję nie wykonują jeszcze raz badań klinicznych, bowiem bezpieczeństwo i skuteczność substancji leczącej zostały już udowodnione. Podstawą rejestracji tych leków jest badanie sprawdzające, czy po podaniu tak samo szybko się wchłaniają i mają takie same stężenie jak pierwszy zarejestrowany lek. Powyższe zasady wprowadzania leków na rynek obowiązują od 30 lat we wszystkich wysokorozwiniętych krajach. Warto się z nimi zapoznać, zanim przystąpi się do opiniowania skuteczności procedur rejestracji leków i ich wykorzystania w lecznictwie.”


autor/ źródło: PZPPF


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ (po cichu) wycina deklaracje z list lekarzy POZ


W wyniku weryfikacji deklaracji POZ za czerwiec, NFZ nie uznał części pacjentów do rozliczeń. Mowa tu o kilkunastu tysiącach deklaracji…Chrząstka nosowa alternatywą dla sztucznych stawów?

Pakiety kolejkowy i onkologiczny podpisane przez prezydenta

Połowa trzylatków i 90 proc. nastolatków w Polsce…

Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o zawodach…

Koniec nielegalnych zabiegów medycyny estetycznej

Resort zdrowia chce stworzyć zachęty do współpracy…

W Polsce co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Koszty…

Redakcja

MZ ws. informacji w sprawozdaniach NFZ

Projekt jest już po etapie uzgodnień wewnętrznych. Uwagi do projektu można zgłaszać w ciągu 30 dni od dnia skierowania projketu do konsultacji publicznych. Więcej: 
INFONFZ/MZ
Komunikat