Butelka whisky to wyraz wdzięczności czy już łapówka?

Pacjenci zastanawiają się czasami, czy na przykład za udaną operację powinni podziękować lekarzowi. Podziękować i wręczyć prezent czy nie? Jeśli tak, to jaki prezent, żeby nie przekroczyć delikatnej granicy między podziękowaniem a przekupstwem.Hematolog prof. Mieczysław Komarnicki dystansuje się od dowodów wdzięczności. Jak mówi dziennikarzom Radia Merkury, koniak może kupić sobie sam. Wystarczy, że lekarze będą dobrze zarabiać. W ten sposób zniknie zwyczaj dziękowania kwiatami, słodyczami i alkoholem.

Ponad 60 proc. Polaków negatywnie ocenia wręczanie prezentów lekarzom - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maastricht. Okazuje się, że w Polsce zjawisko to jest mniej powszechne niż w innych krajach regionu. 

W Polsce 8,4 proc. korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej w ciągu ostatnich 12 miesięcy zapłaciło nieformalnie lub przekazało prezent personelowi medycznemu.

35 proc. Polaków potwierdza, że w przeszłości przekazało lekarzowi prezent w postaci rzeczowej.

Więcej: www.radiomerkury.pl


autor/ źródło: Radio Merkury


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Młodzi lekarze nie chcą pracować w Polsce


Czy w Polsce wkrótce zabraknie lekarzy, bo wyjadą za granicę? Jakie plany zawodowe mają młodzi polscy lekarze? Blisko 30 proc. najmłodszych…Latos: propozycja Dudy ws. likwidacji NFZ w pełni…

Senat wydłużył obowiązywanie papierowej dokumentacji medycznej

Nowelizacja wydłuża o trzy lata termin na wprowadzenie dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. Obecna ustawa nakłada na podmioty lecznicze obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia tego roku. Po nowelizacji…
Ekspert

Konsultanci rezygnują

Wyjątkowo mocne punkty na mapie cyfryzacji placówek…

Poradnie internistyczne do reaktywacji?

W sezonie grzewczym zwiększa się liczba dzieci cierpiących…

Wytyczne dot. bezpiecznego przetwarzania dokumentacji…

Kandydat na ministra zdrowia: Nowy rząd to absolutne…

Lekarka zwolniona; powód - za mało zlecanych badań