Brytyjczycy chcą polskich pielęgniarek, a polski rząd - powrotu naszych lekarzy

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) wydaje rocznie na usługi tłumaczy 23 mln funtów. Aby zmniejszyć tę kwotę, placówki ochrony zdrowia zamierzają zatrudniać większą liczbę pielęgniarek z krajów Europy Wschodniej, w tym przede wszystkim z Polski.Zainteresowanie rekrutacją polskich pielęgniarek potwierdziło United Lincolnshire Hospitals Trust-ULHT, które zarządza trzema szpitalami w hrabstwie Lincolnshire i świadczy usługi medyczne dla wielu innych placówek w tym regionie - informuje Dziennik Zachodni.

Jednocześnie w tym miesiącu rekrutację w naszym kraju prowadził trust zrzeszający szpitale przy Uniwersytecie Cambridge. Na razie nie wiadomo z jakim skutkiem.

Rosnącym zainteresowaniem brytyjskich szpitali zatrudnianiem polskich pielęgniarek w celu redukcji kosztów zainteresowała się redakcja Mail on Sunday. Według gazety, tylko w Lincolnshire do zagospodarowania jest 36 etatów dla pielęgniarek - od początku przyszłego roku ma się rozpocząć rekrutacja w Polsce.

Tymczasem, jakby starając się dać odpór zakusom Brytyjczyków na pracowników polskiej służby zdrowia, nasz ambasador w Londynie Witold Sobków poinformował w radiu BBC, że polski rząd opracowuje specjalny plan ściągnięcia z powrotem do kraju lekarzy, którzy wyemigrowali w ostatnim czasie do Wielkiej Brytanii.

Ambasador Sobków przypomniał, że obecnie na Wyspach przebywa ok. 2,3 tys. polskich lekarzy, wyedukowanych w Polsce na koszt państwa. - Chcemy ich z powrotem - stwierdził.

Czytaj: dziennikzachodni.pl


autor/ źródło: dziennikzachodni.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Likwidacja NFZ pomysłem Beaty Szydło na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia


Likwidacja NFZ, dostępna dla wszystkich podstawowa opieka zdrowotna oraz przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach - to pomysły na poprawę…Wiceprezes NFZ o pacjentach z podejrzeniem raka w…

Po konwencji antyprzemocowej czas na ustawę o in…

Porozumienie Zielonogórskie popiera protest pielęgniarek

90 proc. wcześniaków atakuje wirus RS. Profilaktyka…

Polska należy do czołówki krajów z największą…

Skąd pieniądze na dodatkową diagnostykę w POZ?

Naukowcy odkryli mutacje 108 genów związanych z…

Badania: mamy sporo do poprawienia w leczeniu nowotworów

Szansa na lek na chorobę Alzheimera