Botoks może upośledzać rozwój emocjonalny

Toksynę botulinową coraz częściej wstrzykuje się osobom poniżej 25. życia jako „profilaktykę przeciwzmarszczkową”. Jednak ograniczona ruchomość niektórych mięśni twarzy może utrudnić młodym ludziom nie tylko nauczenie się pełnego wyrażania emocji, ale także osłabić ich odczuwanie – ostrzegają naukowcy.


Paraliżujące działanie toksyny botulinowej na mięśnie początkowo wykorzystywane było w neurologii i okulistyce – na przykład, aby zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe u dzieci z porażeniem mózgowym czy osób po udarze mózgu. Wygładzanie zmarszczek to efekt uboczny, jaki zaobserwowano przy leczeniu zeza. Dzięki botoksowi rysy stają się łagodne, a twarz wygląda o kilka lat młodziej.

Uznane teorie psychologiczne sugerują, że dorastające osoby uczą się właściwych relacji z ludźmi, naśladując ich wyraz twarzy. Sparaliżowana twarz nie przekazuje emocji, ale także osłabia ich odczuwanie – nie tylko uśmiechamy się, bo jesteśmy szczęśliwi, ale także czujemy się szczęśliwi, gdy się uśmiechamy.

Zdaniem Rajiva Grovera, przewodniczącego British Association of Aesthetic Plastic Surgeons – „wstrzykiwanie botoksu nastolatkom ze względów kosmetycznych jest moralnie naganne i nie powinien go wykonywać żaden kierujący się zasadami etyki lekarz”.


autor/ źródło: BBC / Money.pl/Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zdaniem doradcy prezydenta projekt ustawy o zdrowiu publicznym został bardzo okrojony


Doradca prezydenta ds. zdrowia Maciej Piróg powiedział podczas Europejskiego Kongresu Medycznego w Gdańsku, że projekt ustawy o zdrowiu…Częstochowa: uczniowie z nadwagą i otyłością…

Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia…

Lekarze płacą kary w związku z wystawianiem recept.…

Wzrasta liczba zgonów z powodu nowotworów płuca…

Jedna trzecia chorych umiera w pierwszych 3 miesiącach…

Drugie czytanie projektu dotyczącego transgranicznej opieki zdrowotnej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 2293, czytaj całość) ma wdrożyć przepisy unijnej…
Ekspert

NRL doradza lekarzom - formy zatrudnienia i dyżury…

Zdaniem ekspertów choroby mózgu największym wyzwaniem…

Ratownik medyczny tylko po studiach