Botoks może upośledzać rozwój emocjonalny

Toksynę botulinową coraz częściej wstrzykuje się osobom poniżej 25. życia jako „profilaktykę przeciwzmarszczkową”. Jednak ograniczona ruchomość niektórych mięśni twarzy może utrudnić młodym ludziom nie tylko nauczenie się pełnego wyrażania emocji, ale także osłabić ich odczuwanie – ostrzegają naukowcy.


Paraliżujące działanie toksyny botulinowej na mięśnie początkowo wykorzystywane było w neurologii i okulistyce – na przykład, aby zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe u dzieci z porażeniem mózgowym czy osób po udarze mózgu. Wygładzanie zmarszczek to efekt uboczny, jaki zaobserwowano przy leczeniu zeza. Dzięki botoksowi rysy stają się łagodne, a twarz wygląda o kilka lat młodziej.

Uznane teorie psychologiczne sugerują, że dorastające osoby uczą się właściwych relacji z ludźmi, naśladując ich wyraz twarzy. Sparaliżowana twarz nie przekazuje emocji, ale także osłabia ich odczuwanie – nie tylko uśmiechamy się, bo jesteśmy szczęśliwi, ale także czujemy się szczęśliwi, gdy się uśmiechamy.

Zdaniem Rajiva Grovera, przewodniczącego British Association of Aesthetic Plastic Surgeons – „wstrzykiwanie botoksu nastolatkom ze względów kosmetycznych jest moralnie naganne i nie powinien go wykonywać żaden kierujący się zasadami etyki lekarz”.


autor/ źródło: BBC / Money.pl/Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Komunikat dla świadczeniodawców dotyczący aplikacji Kolejki Centralne


Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie opublikował komunikat dotyczący aplikacji przeznaczonej do prowadzenia list oczekujących na wybrane…Minister zdrowia (mimo wszystko) wprowadzi pakiet…

Pacjenci pytają o dalsze losy rządowego programu…

Redakcja

Oświadczenie Falck Medycyna po karambolu w Kowiesach

Zarząd Falck Medycyna sp. z o.o. nie podjął się oceny faktów, pozostawiając jej dokonanie właściwym i kompetentnym organom oraz służbom. "Pozostajemy jednak w przeświadczeniu, że dyskusja w środowisku medycznym na temat medycznych działań…
Dzinnik Bałtycki
Prasa

Za dwa lata próby kliniczne z użyciem sztucznej…

Relacja z Kongres Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów…

Elektrostymulacja pomocna w leczeniu niektórych migren

Idea slow life coraz popularniejsza. Stawiamy na relaks,…

Resort zdrowia nie podjął jeszcze decyzji co do…

90 proc. wcześniaków atakuje wirus RS. Profilaktyka…