Bój o stawkę kapitacyjną: resort jest zaskoczony stanowiskiem lekarzy

Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem liderów organizacji lekarzy POZ, którzy nie chcą zaakceptować naszych propozycji ws. finansowania podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział w czwartek (11 grudnia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.W czwartek kończą się konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na 2015 r. Po południu przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia spotkali się w tej sprawie z lekarzami. Nie osiągnięto jednak porozumienia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że propozycje resortu są racjonalne. Przypomniał, że w przyszłym roku przewidywane jest zwiększenie stawki za pacjenta z 96 zł do 136,20 zł. Jednocześnie jednak planowane jest zlikwidowanie wskaźników korekcji za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (w ich przypadku obecnie stawka wzrasta trzykrotnie) oraz tzw. katarkowego (za pacjentów z chorobami układu oddechowego stawka powiększa się o 10 proc.).

W czwartkowym spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego.

Neumann powiedział, że resort zaskoczony jest stanowiskiem liderów tej organizacji, którzy nie chcą zaakceptować propozycji MZ. Jego zdaniem liderom Federacji Porozumienie Zielonogórskie nie chodzi o same stawki, ale o dodatkowe obowiązki, które zostaną nałożone na lekarzy.

Projekt zarządzenia NFZ przewiduje, że stawka 136,20 zł jest stawką podstawową, a jeśli lekarz będzie wykonywał badania, będzie ona wyższa.

Dodatkowo, od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Odnosząc się zarzutów MZ, prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział PAP, że organizacja ta przekazała resortowi "całokształt pomysłu na to, jak miałby funkcjonować system na poziomie podstawowym".

- Minister wyciągnął z tych wszystkich punktów - które mu przesłaliśmy, żeby się nad nimi po prostu zastanowił - te, które są dla niego interesujące, żeby pokazać tych złych doktorów, którzy chcą samego złego - powiedział Krajewski.

Jak dodał, postulaty te zostały zgłoszone w związku z tym, że teraz jest moment, kiedy rozmawia się o strategiach. - Minister zmienia system, wprowadza zmiany ustawowe, nie konsultując tego z nami, i w związku z tym my pokazujemy, w jaki sposób widzielibyśmy zmiany - powiedział.

Dodał że PZ zaproponowało m.in. rozwiązania, nad którymi wielokrotnie dyskutowano już publicznie, np. system współpłacenia czy system szkolenia lekarzy, mający na celu zapewnienie jednolitego poziomu ich kształcenia ustawicznego.

Porozumienia z resortem nie osiągnęło w czwartek także Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Jak powiedział PAP rzecznik tej organizacji Michał Sutkowski, głównym powodem sporu jest zakres badań diagnostycznych, które od nowego roku mieliby wykonywać lekarze POZ.

Dodał, że biorąc pod uwagę szeroki zakres tych badań, w ocenie KLRwP proponowana stawka kapitacyjna jest zbyt niska.

- Te badania są bardzo trudne do wykonania i bardzo dużo kosztują. Zatem musi być taka równowaga finansowa w POZ, żeby nie było takiej sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia przez sześć ostatnich lat, kiedy podstawowa opieka zdrowotna nie otrzymała żadnych dodatkowych środków - dodał.

Z kolei prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka poinformowała PAP, że rozmowy PPOZ z ministerstwem odbyły się w środę (10 grudnia). W ich trakcie organizacja przekazała swoje szczegółowe uwagi do projektu zarządzenia NFZ. Także PPOZ postuluje zwiększenie stawki kapitacyjnej ponad tę zaproponowaną przez NFZ.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Czy będzie kompromis ws. finansowania POZ?


Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce nie wykluczają, że nie podpiszą umów na 2015 r. jeżeli…Rak pęcherza moczowego: w Europie umieralność spada,…

Resort zdrowia zapytał o powoływanie się na klauzulę…

Grupa Azoty nawiązuje ścisłą współpracę ze…

EMA o stosowaniu kremów z estradiolem

Guzy neuroendokrynne rozwijają się powoli i nie…

Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń…

Rzecznik Praw Pacjenta o dostępie do dokumentacji…

Redakcja

MZ: informacja dla par chcących wziąć udział w Programie in vitro

Placówki, które były realizatorami Programu w 2013 r., a nie są wymienione na liście, nadal go realizują – zgodnie z zawartymi umowami. Nie kwalifikują one obecnie do udziału w Programie ze względu na dużą liczbę par już zarejestrowanych…
mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia

Kielce: specjaliści nie godzą się na wydłużenie…