Błąd lekarski? Pacjent stracił wzrok z powodu zakażenia amebą

Skąd w oku wzięła się ameba? To coś nieprawdopodobnego - dziwi się prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, który komentuje przypadek pacjenta z Kielc po operacji usunięcia zaćmy. Prosty zabieg skończył się utratą wzroku w operowanym oku. Przyczyną było zakażenie groźnym i rzadkim pierwotniakiem - amebą.Prof. Horban nie spotkał się z czymś takim, żeby w oku była ameba. Tłumaczy, że oko jest idealnie sterylnym narządem, nie ma kontaktu z krwią, produkuje płyn, który je oczyszcza. Teoretycznie w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy jest małe ryzyko zakażenia się amebą. - Na tę chwilę niemożliwe jest, by powiedzieć, jak doszło u tego pacjenta do zakażenia amebą. Trzeba by prześledzić całą historię choroby, ale i wtedy byłoby to niesłychanie trudne - wyjaśnia w Gazecie Wyborczej.

Rodzina pacjenta uważa, że wszystkie problemy zaczęły się od operacji w NZOZ Laser w Pińczowie. Wynajęła prawnika. Zastanawiają się nad pozwaniem placówki do sądu. Nie wiadomo jednak w jakich okolicznościach i gdzie mogło dojść do zakażenia. To rzadkie zdarzenia.

Pięć lat temu zniesiono obowiązek zgłaszania zakażeń amebą do stacji sanepidu. Teraz szpitale mają obowiązek zgłaszać jedynie ogniska ameby, czyli dwóch i więcej przypadków zakażeń w tym samym czasie. Takich zgłoszeń ostatnio nie było.

Więcej: www.wyborcza.pl


autor/ źródło: Wyborcza.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Opole: nabór kandydatów na stanowisko dyrektora oddziału NFZ


Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowane zostało ogłoszenie (DyrOW/14/117) w sprawie naboru na stanowisko dyrektora…Na cukrzycę choruje już ponad 3 mln Polaków. Dla…

Ustawa o zdrowiu publicznym już jesienią - twierdzi…

Czy UOKiK odwoła się od wyroku ws. homeopatii?

Rząd przyjął projekt ustawy o komisjach lekarskich…

We Wrocławiu uśmierzają ból onkologiczny alkoholem

TK o uregulowaniu dostępu do marihuany w celach medycznych

Zapowiedź: Kardiologia Prewencyjna 2017 – wytyczne,…

Redakcja

NFZ: proponowane zmiany w leczeniu szpitalnym

Wprowadzone zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów wydanych przez PrezesaNFZ do obowiązujących aktów prawnych, w szczególności do znowelizowanej…
Narodowy Fundusz Zdrowia/mat.prasowy
NFZ

Biotechnologia 2014: leki biologiczne rewolucjonizują…