Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia się

Anhydraza węglanowa, białko zlokalizowane w mitochondriach neuronów, może stać się celem leków spowalniających procesy starzenia się, w tym procesy neurodegeneracyjne - informują brytyjscy badacze na łamach pisma "Ageing".Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham wyizolowali z komórek nerwowych i mięśniowych myszy w młodym i średnim wieku białka wchodzące w skład mitochondriów, tj. centrów energetycznych komórek.

Anhydraza węglanowa okazała się występować w większych ilościach - i być bardziej aktywna w komórkach pochodzących od starszych myszy oraz młodych osobników, u których wcześnie nastąpiły procesy neurodegeneracyjne.

Chcąc sprawdzić, czy wzrost aktywności anhydrazy węglanowej ma działanie szkodliwe, czy jest mechanizmem obronnym, naukowcy podali anhydrazę nicieniom. Stwierdzili wówczas, że po podaniu białka życie tych organizmów uległo skróceniu.

- To bardzo interesujący początek badań nad tym, w jaki sposób możemy dotrzeć do białka zlokalizowanego w mitochondriach, by spowolnić procesy starzenia się, przy ograniczeniu efektów ubocznych - mówi autorka analizy, dr Lisa Chakrabarti.

Starzenie się mózgu związane jest ze wzrostem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Badania te mogą stanowić pierwszy krok do opracowania nowych leków, których celem działania będzie właśnie anhydraza węglanowa - dodaje badaczka.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Fundusz skontrolował prawie 400 aptek


W III kwartale 2014 r. oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 395 postępowań kontrolnych w aptekach, z czego 297 zakończyło…Apelu NRL do ministra zdrowia ws. wynagrodzenia za…

OZZPiP obawia się o podwyżki pielęgniarek POZ;…

Kontrowersje wokół studiów na kierunku homeopatia:…

Ponad połowa Polaków uważa, że lekarz nie może…

Rankingi lekarzy nie zawsze są narzędziem społecznej…

Białystok: pierwszy w Polsce implant tytanowy z drukarki…

Brakuje dawców narządów, bo ludzie niewiele wiedzą…

Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

Publiczne szpitale będą musiały spełniać kryteria…