Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia się

Anhydraza węglanowa, białko zlokalizowane w mitochondriach neuronów, może stać się celem leków spowalniających procesy starzenia się, w tym procesy neurodegeneracyjne - informują brytyjscy badacze na łamach pisma "Ageing".Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham wyizolowali z komórek nerwowych i mięśniowych myszy w młodym i średnim wieku białka wchodzące w skład mitochondriów, tj. centrów energetycznych komórek.

Anhydraza węglanowa okazała się występować w większych ilościach - i być bardziej aktywna w komórkach pochodzących od starszych myszy oraz młodych osobników, u których wcześnie nastąpiły procesy neurodegeneracyjne.

Chcąc sprawdzić, czy wzrost aktywności anhydrazy węglanowej ma działanie szkodliwe, czy jest mechanizmem obronnym, naukowcy podali anhydrazę nicieniom. Stwierdzili wówczas, że po podaniu białka życie tych organizmów uległo skróceniu.

- To bardzo interesujący początek badań nad tym, w jaki sposób możemy dotrzeć do białka zlokalizowanego w mitochondriach, by spowolnić procesy starzenia się, przy ograniczeniu efektów ubocznych - mówi autorka analizy, dr Lisa Chakrabarti.

Starzenie się mózgu związane jest ze wzrostem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Badania te mogą stanowić pierwszy krok do opracowania nowych leków, których celem działania będzie właśnie anhydraza węglanowa - dodaje badaczka.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polscy naukowcy opracowali testy genetyczne pomocne w profilaktyce zdrowotnej


O tym czy jesteśmy zagrożeni otyłością, jaka dieta jest dla nas najlepsza, do jakiego sportu mamy predyspozycje możemy się przekonać…Tradycyjne zwolnienie lekarskie stopniowo będzie…

Lekarza POZ zapowiadają bojkot szkoleń z elementów…

Onkolodzy o pakiecie onkologicznym: pozytywnie, choć…

Marszałek Sejmu o klinice "Przylądek nadziei": to…

Około 90 proc. chorych na astmę szybko przestaje…

Polacy wydają miliardy na prywatnych lekarzy

Od kiedy pielęgniarki będą mogły ordynować leki?

NRL: w Trybunale sprawa rozporządzenia o ogólnych…

Zdrowe mieszkanie – moda, intuicja czy świadomy…